Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Inwestor planuje budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego na granicy z sąsiednią działką budowlaną. Szerokość działki inwestora wynosi około 12 m. Obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania działki dopuszcza jedynie: "lokalizację garaży i budynków gospodarczych na granicy działki z zachowaniem ustalonych linii zabudowy".


Czy budowa budynku mieszkalnego jednorodzinnego jest możliwa na podstawie § 12 ust. 3 pkt 1 czy na podstawie § 12 ust. 3 pkt 2rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie – dalej r.w.t. w zabudowie jednorodzinnej, uwzględniając przepisy odrębne oraz zawarte w § 13, 60 i 271-273 r.w.t., dopuszcza się m.in. sytuowanie budynku bezpośrednio przy granicy z sąsiednią działką budowlaną, jeżeli będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do ściany budynku istniejącego na sąsiedniej działce lub do ściany budynku projektowanego, dla którego istnieje ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę, pod warunkiem że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy działki będzie miała długość i wysokość nie większe niż ma budynek istniejący lub projektowany na sąsiedniej działce budowlanej.


Analizując powołany przepis należy mieć jednak przede wszystkim na uwadze, że dotyczy on zabudowy jednorodzinnej. Taką zabudową jest natomiast – stosownie do definicji zawartej w § 3 pkt 2 r.w.t. ¬- jeden budynek mieszkalny jednorodzinny lub zespół takich budynków, wraz z budynkami garażowymi i gospodarczymi.


Tymczasem obowiązujący plan miejscowy przewiduje w danym obszarze jedynie "lokalizację garaży i budynków gospodarczych na granicy działki z zachowaniem ustalonych linii zabudowy", co żadną miara nie może być utożsamiane jako uprawnienie do zlokalizowania tam budynku lub budynków jednorodzinnych.


Stąd też przepis ten nie będzie miał zastosowania w przedmiotowym przypadku, a co za tym idzie nie będzie możliwości zlokalizowania na tej działce budynku jednorodzinnego.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .