Odpowiedź: otrzymanie dotacji nie jest przychodem z działalności gospodarczej, ale przychodem z innych źródeł wolnym od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 u.p.d.o.f.
Uzasadnienie: zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) – dalej u.z.p.d. pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.
W świetle powyższej regulacji powstaje wątpliwość czy mógł Pan skorzystać z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych jeżeli nie zadeklarował Pan formy opodatkowania przed dniem uzyskania dotacji.
Moim zdaniem otrzymanie dotacji nie zwalnia Pana z prawa do wyboru formy opodatkowania, jeżeli nie uzyskał Pan jeszcze pierwszego przychodu z działalności w zadeklarowanym przedmiocie prowadzenia.
Jak bowiem wyjaśnia Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 13 marca 2008 r., IPPB1/415-489/07-4/AŻ bezrobotny uzyskujący dotację na rozpoczęcie działalności uzyskuje z tego tytułu przychód podatkowy. Nie jest to jednak przychód z działalności gospodarczej, ale przychód z innych źródeł. Skutkiem powyższego zastosowanie będzie miał tutaj art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.f., który stanowi, że wolne od podatku dochodowego są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
Zacytowane przez Pana stanowisko zawarte w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 16 lutego 2012 r., IBPBI/1/415-1173/11/RM było już prezentowane przez organy podatkowe wcześniej (np. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach w interpretacji z dnia 13 stycznia 2006 r., 1426/US300/KCz/415-65/05).
Zdecydowałem się na zaprezentowanie poglądu w oparciu o rozstrzygnięcie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 13 marca 2008 r., IPPB1/415-489/07-4/AŻ ponieważ uważam, że pozwala on na równe traktowanie wszystkich podatników i nie uzależnia istnienia obowiązku podatkowego od wyboru formy opodatkowania (przedsiębiorca osoba fizyczna decydując się na opodatkowanie na zasadach ogólnych będzie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania -Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 8 września 2011 r., IPTPB1/415-71/11-2/ASZ). Odniesienie się do innego źródła przychodów niż działalność gospodarcza zwalnia także moim zdaniem z obowiązku stosowania w Pana przypadku art. 10 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
W świetle zacytowanej przez Pana interpretacji dotacja w części dotyczącej zakupu wydatków nie zaliczonych do środków trwałych stanowi przychód podlegający opodatkowaniu 3% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.
Proszę zwrócić uwagę, że jeżeli wybrałby Pan opodatkowanie na zasadach ogólnych to otrzymana dotacja nie stanowiłaby przychodu, a ponadto środki z dotacji przeznaczone na zakup wyposażenia (czyli wydatków nie zaliczonych do środków trwałych, a więc w tej części gdzie na ryczałcie jest to przychód opodatkowany stawką 3%) stanowiłyby koszt.
Uważam, że nie ma w tym wszystkim żadnej logiki legislacyjnej (środki trwałe lepiej kupować na ryczałcie bo wtedy dotacja nie generuje przychodu a wyposażenie na zasadach ogólnych bo wtedy zakup finansowany z dotacji dodatkowo jest kosztem).
Pogląd wyrażony w interpretacji z dnia 13 marca 2008 r. pozwala ponadto rozstrzygnąć problem wyboru formy opodatkowania przy otrzymaniu dotacji przez dniem rozpoczęcia działalności.
Tym samym podtrzymuje swoje stanowisko w niniejszej kwestii.
Dotacja nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej
W dniu 25 października 2013 r. otrzymałem z urzędu pracy dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Dotację wydatkowałem w okresie od 26 października do 31 listopada na wyposażenie i towar handlowy. W dniu 5 listopada 2013 r. rozpocząłem prowadzenie działalności gospodarczej wybierając opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.Czy otrzymaną dotację powinienem opodatkować ryczałtem, jeśli otrzymałem ją nie prowadząc jeszcze działalności gospodarczej? Jeśli tak, to w jakim miesiącu zapłacić zaliczkę na podatek?