Pytanie:
Jakie kroki powinien podjąć starosta w przypadku złożenia zgłoszenia z art. 152 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś., w którym obliczona wartość średnioroczna dla pyłu PM2,5 wyniosła 23 µg/m³? Czy należy wnieść sprzeciw, mimo dotrzymywania standardu w dniu dzisiejszym? Instalacja nie jest jeszcze oddana do eksploatacji. Tło (dane z WIOŚ) na tym terenie wyniosło 22,9 µg/m³.
Odpowiedź:
Moim zdaniem starosta jako organ ochrony środowiska powinien przyjąć zgłoszenie opisanej w pytaniu instalacji. Domniemanie, że od 2020 r. eksploatacja instalacji może spowodować przekroczenia standardów jakości środowiska (stężeń dopuszczalnych w powietrzu), według mnie nie daje podstawy do zgłoszenia sprzeciwu.
Zgodnie z art. 152 ust. 4a p.o.ś., sprzeciw, o którym mowa w art. 152 ust. 4 p.o.ś., jest wnoszony, jeżeli:
1) eksploatacja instalacji objętej zgłoszeniem powodowałaby przekroczenie standardów emisyjnych lub standardów jakości środowiska;
2) instalacja nie spełnia wymagań ochrony środowiska, o których mowa w art. 76 ust. 2 pkt 1 i 2 p.o.ś.
Na dzień zgłoszenia instalacji taka sytuacja nie będzie jednak zachodzić.
Więcje informacji i narzędzi znajdziesz w programie Prawo Ochrony Środowiska Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
Natomiast jeżeli nowe standardy jakości powietrza na bardziej rygorystycznym poziomie rzeczywiście pozostaną aktualne od 2020 r., odrębną decyzją organ może zobowiązać prowadzącego instalację do podjęcia działań ograniczających emisję pyłu do wejścia w życie nowych standardów jakości powietrza.
Zgodnie z art. 154 ust. 1 p.o.ś. organ ochrony środowiska może ustalić, w drodze decyzji, wymagania w zakresie ochrony środowiska dotyczące eksploatacji instalacji, z której emisja nie wymaga pozwolenia, o ile jest to uzasadnione koniecznością ochrony środowiska (por. też art. 154 ust. 2 i 3 p.o.ś.).