TAK. Do przeniesienia takiej decyzji konieczna będzie zgoda spadkobierców osoby, dla której decyzja została wydana.
Zgodnie z art. 63 ust. 5 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2012 r., poz. 647) organ, który wydał decyzję o warunkach zabudowy, jest obowiązany, za zgodą strony, na rzecz której decyzja została wydana, do przeniesienia tej decyzji na rzecz innej osoby, jeżeli przyjmuje ona wszystkie warunki zawarte w tej decyzji. Stronami w postępowaniu o przeniesienie decyzji są jedynie podmioty, między którymi ma być dokonane jej przeniesienie.
Warunkiem uzyskania decyzji o warunkach zabudowy nie jest posiadanie jakiegokolwiek prawa do nieruchomości objętej decyzją, sama decyzja również nie rodzi żadnych praw do nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy zawsze wydana jest na rzecz jej adresata, wnioskodawcy, zaś inne osoby, mogą uzyskać przeniesienie jej na swoją rzecz (a zatem uzyskać możliwość wykorzystania jej w ewentualnym procesie inwestycyjnym) jedynie za zgodą osoby, której przysługuje prawo powołania się na tę decyzję (czy to pierwotnego wnioskodawcy, czy też osoby, która nabyła prawo z decyzji wskutek przeniesienia na podstawie art. 63 ust. 5 ustawy) – wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2010 r., II OSK 646/09, LEX nr 597749.
Pełna treść artykułu dostępna jest w Serwisie Samorządowym>>>
Do przeniesienia decyzji ustalającej warunki zabudowy wystarczy zgoda spadkobierców
Czy dopuszczalne jest przeniesienie decyzji ustalającej warunki zabudowy, jeżeli nie żyje pierwotny adresat tej decyzji, a przed śmiercią nie wyraził zgody na przeniesienie decyzji? Czy zamiast zgody pierwotnego adresata można zaakceptować zgodę właściciela nieruchomości?