We wrześniu w Poznaniu odbył się III Kongres Urbanistyki Polskiej. Organizatorami spotkania było Towarzystwo Urbanistów Polskich oraz Prezydent Miasta Poznania, patronat honorowy objęło Ministerstwo Infrastruktury. Hasło przewodnie kongresu brzmiało: Nowa urbanistyka – nowa jakość życia. Całość podzielona była na poszczególne panele dyskusyjne:
- Polityka miejska i zintegrowane zarządzanie,
- Przestrzeń zurbanizowana i rewitalizacja urbanistyczna,
- Nowa doktryna urbanistyczna,
- Energia i ekourbanistyka,
- Przyjazny transport i komunikacja.
Cel kongresu.
Określenie zasad, wytycznych zrównoważonego rozwoju miast w odniesieniu do Karty Lipskiej 2007 jak i poprawa warunków życia mieszkańców – jakości życia.
Czym jest Karta Lipska?
Wg preambuły w/w karty: „KARTA LIPSKA na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich” jest dokumentem państw członkowskich, który został opracowany przy szerokim i przejrzystym udziale zainteresowanych stron. Mając na uwadze wyzwania i możliwości, a także różnice historyczne, gospodarcze, społeczne i ekologiczne miast europejskich, ministrowie państw członkowskich odpowiedzialni za rozwój miast uzgodnili wspólne zasady i strategie polityki rozwoju miejskiego.” Została ona przyjęta w czasie spotkania ministrów w sprawie rozwoju miast i spójności terytorialnej w Lipsku, w dniach 24-25 maja 2007 r. W ramach Karty zostały określone dwa kluczowe cele:
I. Wykorzystanie na większą skalę zintegrowanego podejścia do polityki rozwoju miejskiego
II. Zwrócenie szczególnej uwagi na najuboższe dzielnice w kontekście miasta jako całości
W ramach I celu zostały określone następujące strategie:
a) Tworzenie i zapewnianie przestrzeni publicznych wysokiej jakości
b) Modernizacja sieci infrastruktury i poprawa wydajności energetycznej
c) Aktywna polityka innowacyjna i edukacyjna
W kontekście II celu państwa członkowskie UE za najważniejsze uznały następujące strategie działania:
a) Realizacja strategii podnoszenia jakości środowiska fizycznego
b) Wzmocnienie gospodarki lokalnej i lokalnej polityki rynku pracy
c) Aktywna polityka edukacji i szkoleń dla dzieci i młodzieży
d) Promowanie sprawnego i korzystnego cenowo transportu miejskiego
Korzyści z przyjęcia Karty Lipskiej.
„Strategie zintegrowanego rozwoju miejskiego, zarządzanie rozwojem miejskim oparte na współpracy oraz dobre sprawowanie rządów może przyczynić się do właściwego wykorzystania potencjału miast europejskich, szczególnie w zakresie konkurencyjności i wzrostu, a także do zmniejszenia różnic wewnątrz dzielnic i pomiędzy nimi. Strategie te stwarzają obywatelom możliwość uczestnictwa w życiu społecznym i demokratycznym.”- Karta Lipska na rzecz zrównoważonego rozwoju miast europejskich.
Rezultaty kongresu?
W czasie kongresu została przyjęta Karta Przestrzeni Publicznej, która za główny cel stawia ład przestrzenny oraz zrównoważony rozwój za podstawę działań w zakresie planowania oraz zagospodarowania przestrzeni miasta - przestrzeni publicznej.
Czym jest Karta Przestrzeni Publicznej?
Stanowi „wyraz troski o przestrzeń publiczną jako dobro wspólne. Wskazuje na zagrożenia, jakie wynikają z braku dbałości o otaczającą nas przestrzeń oraz wytycza pożądane kierunki zmian w zachowaniach społecznych i przepisach prawa w tym zakresie”(Karta Przestrzeni Publicznej)
Treść Karty.
W dokumencie zostały określone działania sprzyjające kształtowaniu, ochronie oraz użytkowaniu przestrzeni publicznej, w tym min.: „mobilizacja i aktywizacja lokalnych społeczności do udziału w procesach planowania zagospodarowania przestrzennego i rozwoju”. Ponad to autorzy Karty – eksperci z dziedziny urbanistyki oraz architektury: Ludwik Biegański, Grzegorz Buczek, Sławomir Gzell, Adam Kowalewski, Tadeusz Markowski (lider projektu), Ewa Cichy- Pazder - określili co powinno znajdować się w kompetencji poszczególnych warstw społecznych w celu ochrony przestrzeni publicznej. Określili najważniejsze działania państwa, władz publicznych oraz społeczności lokalnych.
Niezwykle istotne i ważne w ramach postanowień Karty jest określenie ośmiu głównych zasad organizowania oraz użytkowania przestrzeni publicznej. Te zasady to:
1. Maksymalizacja wartości miasta i jego nieruchomości poprzez kreowanie wysokiej jakości przestrzeni publicznych.
2. Kompleksowe planowanie miejscowe oraz projektowanie urbanistyczne przestrzeni publicznych w oparciu o wyniki konkursów urbanistycznych i architektonicznych.
3. Społeczna partycypacja w tworzeniu narzędzi kształtowania i gospodarowania przestrzenią publiczną, z aktywnym udziałem lokalnych społeczności w procesie sporządzania dokumentów planistycznych.
4. Ochrona dziedzictwa kulturowego oraz specyfiki lokalnej jako szczególnych wartości przestrzeni publicznych.
5. Równowaga w tworzeniu nowej przestrzeni publicznej w stosunku do rewitalizowanej przestrzeni historycznej.
6. Sprawiedliwy dostęp do przestrzeni publicznych i minimalizacja konfliktów przy ich tworzeniu oraz użytkowaniu.
7. Kształtowanie przestrzeni publicznych integrujących grupy społeczne z szacunkiem dla ich różnych potrzeb i systemów wartości.
8. Aktywne użytkowanie przestrzeni publicznych i ich wykorzystywanie do organizowania wydarzeń lokalnych.
Przestrzeń publiczna stanowi ważny element struktury miasta, stanowi „obszar o szczególnym znaczeniu dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców, poprawy jakości ich życia i sprzyjający nawiązywaniu kontaktów społecznych (...)” - ustawa z dn. 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ( Dz. U. Nr 80, poz. 717 z późn. zm. ) - dlatego też powinna być objęta szczególną troską i opieką. Respektowanie w/w zasad przez gospodarzy przestrzeni publicznej przy kształtowaniu oraz użytkowaniu przestrzeni publicznej wpłynie na poprawę funkcjonowania przestrzeni publicznej, przyczyni się do podniesienia jakości, a tym samym osiągnięcia oraz utrzymania ładu przestrzennego, który stanowi warunek konieczny przy planowaniu i zagospodarowaniu przestrzeni.
Czym jest Karta Lipska?
We wrześniu w Poznaniu odbył się III Kongres Urbanistyki Polskiej. Organizatorami spotkania było Towarzystwo Urbanistw Polskich oraz Prezydent Miasta Poznania, patronat honorowy objęło Ministerstwo Infrastruktury. Celem kongresu było określenie zasad, wytycznych zrwnoważonego rozwoju miast w odniesieniu do Karty Lipskiej 2007 jak i poprawa warunkw życia mieszkańcw.