Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .
Właściciel dysponuje ostateczną decyzją wydaną na podstawie art. 13 ust. 1 i 3 ustawy o lasach przez starostwo powiatowe, wydział rolnictwa środowiska, zezwalającą na zmianę lasu na użytek rolny.
- Jak powinna wyglądać procedura odlesienia?
- Czy należy wyrąbać wszystkie drzewa, czy można zostawić np. pas wzdłuż granicy działki?
Decyzja została wydana w czasie, gdy obowiązywał miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym teren działki oznaczony jest jako RL, a w treści uchwały jest zapis "Tereny oznaczone na rysunku planu symbolem RL pozostawia się w użytkowaniu leśnym".
Przepisy
Zgodnie z treścią art. 13 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach – dalej: u.o.l., zmiana lasu na użytek rolny jest dopuszczalna w przypadkach szczególnie uzasadnionych potrzeb właścicieli lasów i w sprawach tych w stosunku do lasów stanowiących własność Skarbu Państwa decyzję wydaje dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych, na wniosek nadleśniczego, zaś w stosunku do lasów niestanowiących własności Skarbu Państwa decyzję wydaje starosta na wniosek właściciela lasu. W związku z powyższym pojawia się pytanie, czy uzyskanie decyzji zezwalającej na zmianę lasu na użytek rolny jest równoznaczne z uzyskaniem zgody na wycięcie drzew znajdujących się na przedmiotowej działce.
Zezwolenie na wycinke
Generalnie usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić dopiero po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, co wynika z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody – dalej u.o.p.
Zezwolenia nie wymaga usunięcie drzew wymienionych w art. 83 ust. 6 u.o.p., zgodnie z którym przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się m.in. do drzew lub krzewów w lasach, owocowych, a także tych, których wiek nie przekracza 10 lat, jak również innych w tym przepisie wymienionych.
Oznacza to w szczególności, iż co do zasady usunięcie drzew lub krzewów z nieruchomości rolnej wymaga uzyskania stosownego zezwolenia.
Opłaty za wycinke
Obowiązek legitymowania się zezwoleniem nie musi się natomiast wiązać z obowiązkiem uiszczenia opłat z tytułu usunięcia drzew lub krzewów (art. 84 u.o.p.). Zgodnie bowiem z art. 86 ust. 1 pkt 2 u.o.p. nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Na tle tego przepisu przyjmuje się, że specyfika działalności wykonywanej przez rolnika w każdym przypadku będzie wymagała indywidualnej oceny w zakresie, czy usunięcie pozostaje w związku z działalnością rolniczą, czy też nie [tak: Krzysztof Gruszecki, Komentarz do art. 86 ustawy o ochronie przyrody, uwaga 3, LEX 2013].
Czy zgoda na zmianę przeznaczenia gruntu wystarczy do usunięcia drzew?
Należy dodać, że w literaturze rozważany był problem związany z wyłączeniem określonego gruntu z produkcji leśnej, a co za tym idzie również utratą przez ten grunt statusu lasu, co mogłoby skutkować koniecznością uzyskania zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów rosnących na takiej nieruchomości. Rozstrzygając ten problem wyrażany jest pogląd, że uzyskanie zezwolenia na wyłączenie gruntu z produkcji leśnej mieści w swoim zakresie również zgodę na usunięcie drzew, ponieważ nie powinno się wymagać dwóch różnych zezwoleń na usunięcie tego samego drzewa lub krzewu.
Zgoda na zmianę przeznaczenia gruntu mieści więc w sobie również zezwolenie na usunięcie drzew lub krzewów [tak: Wojciech Radecki (w:) Ustawa o ochronie i kształtowaniu środowiska, t. 1, red. J. Sommer, Wrocław 1993, s. 246; Krzysztof Gruszecki, Komentarz do art. 83 ustawy o ochronie przyrody, uwaga 26, LEX 2013].
Pogląd taki należy uznać za dyskusyjny. Niemniej został on wyrażony na gruncie ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, nie zaś na gruncie ustawy o lasach. Chodziło bowiem o wyłączenie gruntu z produkcji leśnej, czyli przeznaczenie go na cele nierolnicze lub nieleśne, nie zaś o zmianę lasu na użytek rolny.
Dlatego też właściciel nieruchomości, aby zabezpieczyć się przed negatywnymi konsekwencjami, powinien wystąpić o stosowne zezwolenie do wójta, burmistrza albo prezydenta miasta, chyba że z decyzji zezwalającej na zmianę lasu na użytek rolny wynika dodatkowo uprawnienie do wycięcia drzew. Jeżeli organ uzna, że zezwolenie na usunięcie drzew nie jest potrzebne, powinien umorzyć postępowanie. Naturalnie zmiana lasu na użytek rolny nie musi się wiązać z usunięciem wszystkich drzew, lecz może prowadzić do usunięcia tylko niektórych z nich.
Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany .