Pytanie
Pracownica we wrześniu 2011 r. oprócz wynagrodzenia za pracę w wysokości 2.000 zł otrzyma z ZFŚS dofinansowanie do tzw. "wczasów pod gruszą" w kwocie 850 zł. Jej wynagrodzenie jest zajęte na poczet należności niealimentacyjnych na łączną kwotę kilku tysięcy złotych.
Czy pracodawca oprócz zajęcia jej wynagrodzenia zasadniczego może potracić świadczenie socjalne na poczet spłaty zobowiązań komorniczych?
W jakim kontekście należy odnieść się do stanowiska Departamentu Prawa Pracy, który uwzględniające stanowisko przedstawione przez Ministerstwo Sprawiedliwości, poinformował, że: "Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm. - dalej ustawa o zfśs) nie reguluje zasad postępowania z przyznanymi pracownikowi świadczeniami socjalnymi w przypadku prowadzenia egzekucji z jego wynagrodzenia i innych świadczeń otrzymywanych od pracodawcy. W myśl zasady określonej w art. 12 ust. 2 tej ustawy, środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlegają egzekucji, z wyjątkiem przypadków, gdy egzekucja jest prowadzona w związku z zobowiązaniami Funduszu. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości, właściwego do zajmowania stanowiska w sprawie stosowania przepisów k.p.c., należności wymienione w art. 881 § 2 k.p.c. nie mają charakteru socjalnego....".
Czy zatem w kontekście przestawionych powyżej opinii pracodawca może wypłacić pracownikowi świadczenie socjalne, czy w całości musi przekazać na konto komornika?