Pytanie:
Czy dodatek ten powinien być wyliczony za godziny faktycznie odbyte?
Jaki jest sposób wyliczenia wysokości wynagrodzenia za te godziny?
Czy wysokość tego dodatku ma być wyszczególniona w angażu płac pracownika?
Odpowiedź:
Jeżeli szkoła, o której mowa w pytaniu jest placówką samorządową, wysokość dodatku za warunki pracy nie powinna być uzależniona od liczby godzin zrealizowanych w trudnych warunkach.
Zgodnie z art. 34 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta nauczyciela – dalej KN, nauczycielom pracującym w trudnych lub uciążliwych warunkach przysługuje z tego tytułu dodatek za warunki pracy. Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 34 ust. 2 KN, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw pracy, określa w drodze rozporządzenia, wykaz trudnych i uciążliwych warunków pracy, stanowiących podstawę do przyznania z tego tytułu dodatku, biorąc pod uwagę w szczególności stopień trudności zajęć realizowanych w warunkach trudnych i uciążliwych. Z kolei art. 30 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 6 pkt 1 KN stanowi, że dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach samorządowych wysokość stawek dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania ustala w drodze regulaminu wynagradzania organ prowadzący szkołę. Wysokość omawianego dodatku może być określona jako np. stały procent od wynagrodzenia zasadniczego, stała kwota miesięczna, czy w ramach widełek procentowych bądź kwotowych.
Zasada, że dodatek za warunki pracy przysługuje w okresie wykonywania pracy, z którą dodatek jest związany, oraz w okresie niewykonywania pracy, za który przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego dotyczy nauczycieli szkół rządowych. Zgodnie bowiem z wyrokiem WSA we Wrocławiu z 5 września 2006 r., IV SA/Wr 396/05, "(...) Nauczyciel wykonujący swoją pracę w warunkach wskazanych w rozporządzeniu [trudnych lub uciążliwych] posiada zatem uprawnienie do dodatku w wysokości ustalonej w regulaminie wynagradzania. Rada gminy nie posiada natomiast kompetencji do wprowadzania regulacji uzależniających nabycie prawa do dodatku tego rodzaju od liczby godzin przepracowanych w takich warunkach". W związku z tym – zakładając, że chodzi o szkołę samorządową – dodatek, o którym mowa, powinien być wypłacany według zasad wskazanych w regulaminie wynagradzania. Jeśli więc nauczyciel ma prawo do 15% dodatku liczonego od wynagrodzenia zasadniczego, powinien go otrzymać w pełnej kwocie, niezależnie od liczby godzin przepracowanych w trudnych warunkach. Co się tyczy postanowień zawartych w umowie o pracę, to przepisy nie precyzują kwestii umieszczania w niej zapisu o prawie nauczyciela do tego rodzaju dodatku. Ponieważ taki składnik wynagrodzenia ma na ogół charakter czasowy, uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie pisma z informacją o jego przyznaniu ze wskazaniem okresu na jaki przysługuje.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 IX 2019 r.]