Odpowiedź:
Nie regulują tego zagadnienia żadne literalne przepisy. Jednocześnie sposób zagospodarowania działki musi być zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Uzasadnienie:
Pamiętać należy, że starosta wydaje decyzje w sprawach rekultywacji gruntów po uzyskaniu opinii organów współdziałających, w tym wójta (burmistrza, prezydenta miasta) - art. 22 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l. Z ustawy nie wynika jaki jest zakres opinii. W związku z powyższym należy przyjąć, że opinia taka powinna zawierać stanowisko wójta w aspekcie zadań gminy, związanych z przedmiotem rozstrzygnięcia.
Ponad to pamiętać należy, że wójt ma kompetencję jedynie do zajęcia stanowiska w sprawie, w formie niewiążącej opinii, a rozstrzygnięcie leży wyłącznie w kompetencji starosty. Jednocześnie art. 22 u.o.g.r.l. wskazuje, że starosta wydaje decyzje w sprawach rekultywacji i zagospodarowania terenu. O zagospodarowaniu terenu po wykonaniu rekultywacji decydują zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 8 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Jak wynika z powyższego - nie ma konkretnego przepisu nakazującego uwzględnianie zapisów miejscowego planu ustalającego sposób zagospodarowania działki po zakończeniu eksploatacji, jednak żadna decyzja nie może być wydana niezgodnie z przepisami prawa, nawet jeżeli jest to jedynie prawo miejscowe.
Czy wydając decyzję ustalającą rekultywację należy uwzględnić MPZP?
Ekspert programu Prawo Ochrony Środowiska odpowiada na pytanie Użytkownika: Czy wydając decyzję ustalającą kierunek, sposób i termin rekultywacji dla terenu kopalni kruszywa, należy uwzględnić MPZP, ustalający sposób zagospodarowania działki po zakończeniu eksploatacji? Jeżeli tak, to jaki przepis to reguluje?