Pytanie
Spółka zatrudnia pracowników na podstawie umowy o pracę, w której jako miejsce świadczenia pracy wskazuje określony region lub też obszar całej Polski. Zapis ten wiąże się z faktem, że osoby te w sposób stały świadczą pracę poza siedzibą spółki. Wyjazdy odbywają się w ramach obszaru wskazanego w umowie o pracę jako miejsce wykonywania pracy przez pracownika i są nieodłącznym elementem wykonywania pracy wynikającym z treści zawartej umowy o pracę.
Zdarzają się również wyjazdy na teren innego regionu jak również do siedziby spółki.
W trakcie wykonywania pracy zatrudnieni pracownicy ponoszą wydatki związane z wykonywaną pracą. Z uwagi na brak możliwości powrotu w tym samym dniu do miejsca zamieszkania pracownicy muszą nocować w miejscu wykonywania swoich czynności służbowych. Ponoszą również koszty związane z wyżywieniem, opłatami parkingowymi. Spółka dokonuje zwrotu poniesionych przez pracownika wydatków na podstawie przedstawionych dokumentów. Powyższych wyjazdów związanych z wykonywaniem pracy w różnych miejscach na terenie kraju spółka nie traktuje jako podróży służbowej.
Czy wydatki związane z wyjazdem poza obszar wskazany w umowie jako miejsce pracy oraz wydatki związane z przyjazdem do siedziby spółki stanowią nieodpłatne świadczenie ze strony pracodawcy na rzecz pracownika, które nie korzysta ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a u.p.d.o.f.?
Jeśli umowa o pracę wskazuje jako miejsce świadczenia pracy obszar całego kraju, to czy poniesione wydatki przez pracownika poza miejscem zamieszkania nie korzystają ze zwolnienia?
Czy wartość świadczenia wynikająca z dokumentów, zwrócona pracownikowi stanowi przychód ze stosunku pracy?