Czy w pozwoleniu zintegrowanym powinny być ustalone ilości i jakość ścieków bytowych odprowadzanych do kanalizacji miejskiej?
Czy w pozwoleniu zintegrowanym powinny być ustalone ilości i jakość wód opadowych odprowadzanych do obcej kanalizacji?

Zakład posiada pozwolenie zintegrowane, w którym określono m.in. ilość i jakość ścieków socjalno-bytowych odprowadzanych do kanalizacji miejskiej. Zakład posiada umowę zawartą z przedsiębiorstwem wodociągowo-kanalizacyjnym na odprowadzanie tych ścieków. Umowa ta jest oparta o ustawę o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków. W obecnej sytuacji sprawa odprowadzania ścieków socjalno-bytowych jest regulowana i umową i pozwoleniem zintegrowanym.
W trakcie kontroli Inspekcja Ochrony Środowiska zwróciła uwagę na nieprawidłowości w pozwoleniu zintegrowanym. W związku z tym zakład wystąpił o zmianę pozwolenia zintegrowanego przez usunięcie zapisów odnoszących się do ścieków socjalno-bytowych wprowadzanych do kanalizacji miejskiej i wód opadowych wprowadzanych do kanalizacji innego zakładu. Organ jednak nie chce zmienić pozwolenia powołując się na art. 211 ust. 3b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2008 r. Nr 25, poz. 150 z późn. zm.) - dalej p.o.ś.
Art. 211 ust. 2 pkt 3b p.o.ś. odnosi się faktycznie do obowiązku zamieszczenia w pozwoleniu zintegrowanym ilości, stanu i składu ścieków, o ile ścieki te nie będą wprowadzane do wód lub do ziemi.
Jednak ww. przepis nie może być czytany samodzielnie, ponieważ jest on ściśle związany z pełną treścią art. 211 ust. 2 p.o.ś. - pozwolenie zintegrowane powinno także określać, w odniesieniu do instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego. Odprowadzanie ścieków bytowych ani ścieków deszczowych nie jest bezpośrednio (technologicznie) związane z eksploatacją instalacji IPPC. Zarówno ścieki bytowe jak i deszczowe powstają niezależnie od eksploatacji instalacji IPPC.
Nawet, gdyby były odprowadzane do wód lub do ziemi, to powinny być objęte pozwoleniami sektorowymi.
Dlatego ilość i skład ścieków bytowych i deszczowych nie powinien być regulowany pozwoleniem zintegrowanym.
Zapis dotyczy ścieków technologicznych, odprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych. Jeżeli zawierałyby one substancje szkodliwe dla wód i tak wymagałyby sektorowego pozwolenia wodnprawnego
Proszę również zwrócić uwagę na zapis art. 208 ust. 2 pkt 1 lit. d p.o.ś., stanowiący, że wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego powinien także zawierać informacje dotyczące instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego, o proponowanej ilości, stanie i składzie ścieków, o ile ścieki nie będą wprowadzane do wód lub do ziemi. Informacje dotyczące ścieków bytowych i deszczowych nie są informacjami o instalacji IPPC.

Marek Gall