Pytanie
Do starosty wpłynął wniosek przedsiębiorcy prowadzącego eksploatację złoża kruszywa naturalnego (piasku), w którym zwraca się on o ustalenie kierunku, sposobu, zakresu oraz terminu zakończenia rekultywacji złoża. Przedsiębiorca w złożonym przez siebie wniosku wskazał, że rekultywację zamierza prowadzić z wykorzystaniem dopuszczonych prawem odpadów, oraz zaproponował leśny kierunek rekultywacji oraz termin jej zakończenia zgodnie z ustawą z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych - dalej u.o.g.r.l.
Artykuł 22 ust. 1 u.o.g.r.l.określa zakres przedmiotowy decyzji rekultywacyjnych.
W związku z tym, iż nie ma w nim mowy o tym, że starosta określa sposób i zakres rekultywacji, to czy w decyzji rekultywacyjnej starosta może odnieść się do kwestii wykorzystywania w tym procesie odpadów - dopuścić lub zabronić ich wykorzystywania w procesie rekultywacji?
Jeśli starosta może dopuścić wykorzystywanie odpadów w procesie rekultywacji, to jak sformułowana powinna zostać ta część decyzji oraz jak szeroki powinien być jej zakres (ogólne dopuszczenie wykorzystania odpadów zgodnie z odrębnymi przepisami czy też określenie szczegółowe wraz z kodami)?
Ponadto jeśli starosta mógłby w decyzji rekultywacyjnej dopuścić wykorzystanie odpadów, to na jaki przepis prawa powinien wskazać, opisując podstawę prawną decyzji rekultywacyjnej?