Pytanie:
Czy w związku z tym, pracownik pracujący w godz. od 7.00 do 12.00, bądź od 15.00 do 19.00 może traktować czas spędzony na zebraniu jako nadgodziny?
W zakresie obowiązków w aktach osobowych ma zapisane, że należy uczestniczyć w zebraniach załogi, podporządkować się poleceniom dyrektora.
Czy jest to traktowane jako normalny czas pracy?
W związku z różnymi godzinami pracy trudno ustalić godzinę która pasowałaby wszystkim pracownikom.
Odpowiedź:
Jeżeli zebrania pracownicze mają charakter obowiązkowy i do udziału w nich pracownicy zostali zobowiązani przez pracodawcę, czas takiego zebrania przypadający poza normalnymi godzinami pracy może stanowić pracę w godzinach nadliczbowych.
Zgodnie z art. 128 ustawy z dnia 6 czerwca 1974 r. Kodeks pracy– dalej k.p, czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Pracą w godzinach nadliczbowych, zgodnie z art. 151 § 1 k.p., jest natomiast praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy.
Od tego jaki charakter mają opisane w pytaniu zebrania pracownicze zależeć będzie czy czas ich trwania podlega wliczaniu do czasu pracy czy też nie. Jeżeli bowiem zebrania pracownicze mają charakter obowiązkowy i do udziału w nich pracownicy zostali zobowiązani przez pracodawcę (ustnie lub też zobowiązanie do uczestniczenia w takich zebraniach wynika z zakresu obowiązków pracownika), czas zebrań pracowniczych podlega w całości wliczeniu do czasu pracy pracowników. W tym czasie pracownicy pozostają bowiem w dyspozycji pracodawcy. Ponadto jeżeli czas zebrań pracowniczych przypada poza normalnymi godzinami pracy pracowników (przed rozpoczęciem przez nich pracy lub po normalnych jej godzinach) powodując przekroczenie obowiązującej pracowników dobowej normy czasu pracy, stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, którą pracodawca powinien pracownikom zrekompensować wynagrodzeniem powiększonym o 50% dodatek (zgodnie z art. 1511 § 1 k.p.) lub czasem wolnym od pracy (zgodnie z art. 1512 k.p.).
Tym samym jedynie zebrania, na których udział pracowników nie jest obowiązkowy, nie stanowią czasu pracy pracowników. W takim jedynie przypadku pracodawca nie jest zobowiązany do rekompensowania pracownikom czasu poświęconego na udział w zebraniu.