Pytanie
W toku postępowania w sprawie naliczenia opłaty planistycznej wydano decyzję o naliczeniu takiej opłaty, strona odwołała się do SKO argumentując ciężką sytuacją finansową i innymi czynnikami, SKO uchyliło decyzję wójta ponieważ uznało, że organ nie wypełnił dyspozycji art. 9 k.p.a. gdyż powinien był pouczyć strony, iż w przypadku kwestionowania przez nie operatu szacunkowego, w toku postępowania administracyjnego, przysługują stronie 2 uprawnienia:
1. prawo przedstawienia, na własny koszt, drugiej wyceny sporządzonej przez innego rzeczoznawcę oraz
2. wystąpienia do organizacji zawodowej rzeczoznawców majątkowych o opinię w sprawie oceny prawidłowości sporządzonego na zlecenie organu operatu. Dodam, że w toku postępowania strona została powiadomiona o wszczęciu postępowania zgodnie z art. 61 § 4 k.p.a. oraz powiadomiona o możliwości zapoznania się z zebranymi w sprawie materiałami w szczególności z operatem szacunkowym sporządzonym na zlecenie organu, oraz o możliwości oceny prawidłowości jego sporządzenia przez organizację zawodową rzeczoznawców majątkowych.
Jaka jest podstawa prawna, zgodnie z którą strona ma prawo przedstawić "swój" operat szacunkowy, a jeżeli tak jest, to w oparciu o który operat organ ma naliczać opłatę planistyczną?
Dodam także, że strona nie zapoznała się z materiałami, dopiero po uzyskaniu decyzji złożyła odwołanie do SKO.