Pytanie:
Do starosty wpłynęły dwa wnioski o wydanie decyzji: zezwolenia na przetwarzanie odpadów w instalacji oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów w wyniku funkcjonowania tej instalacji. Wnioskodawca nie posiada decyzji środowiskowej. Starosta może wezwać wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych poprzez dostarczenie decyzji środowiskowej w postępowaniu dotyczącym przetwarzania odpadów, ale co z postępowaniem dotyczącym wytwarzania odpadów w tej samej instalacji?

Czy starosta może wydać pozwolenie na wytwarzanie odpadów, wiedząc, że firma nie ma decyzji środowiskowej?

Czy też należy wezwać do uzupełnienia braków formalnych - tylko jeśli tak, to jaka jest podstawa prawna tego wezwania?

Odpowiedź:
Jeżeli przedsiębiorca złożył dwa odrębne wnioski o wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów oraz pozwolenia na wytwarzanie odpadów, to w pierwszym przypadku starosta powinien wezwać wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych wniosku, tj. dołączenia do wniosku decyzji środowiskowej, natomiast drugi wniosek powinien zostać rozpoznany, bowiem do pozwolenia na wytwarzanie odpadów nie dołącza się decyzji środowiskowej. Tylko w przypadku, gdyby przedsiębiorca ubiegał się o pozwolenie na wytwarzanie odpadów uwzględniające odzysk, wniosek nie mógłby być rozpatrzony bez dołączonej decyzji.

Uzasadnienie:
Na pewno brak decyzji środowiskowej dla danego przedsięwzięcia nie może stanowić przesłanki odmowy wydania pozwolenia na wytwarzanie odpadów, ponieważ decyzja taka nie jest wymagana do wydania ww. pozwolenia - a contrario: art. 72 ust. 1 ustawy z 3.10.2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. Taką przesłanką nie byłaby również niezgodność wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów z decyzją środowiskową, gdyby była wydana dla przedsięwzięcia, jakim jest przetwarzanie odpadów (pozwolenie na wytwarzanie odpadów nie musi być w pełni zgodne z decyzją środowiskową, a jedynie z częścią określonych w niej warunków, tych które mają być uwzględnione przy wydawaniu pozwolenia), ponieważ nie ma obowiązku zapewnienia takiej zgodności. Ponadto, to na organie wydającym ww. pozwolenie ciąży obowiązek uwzględnienia określonych warunków zawartych w decyzji środowiskowej przy wydawaniu tego pozwolenia. Na ten temat nie można się jednak wypowiadać, bo decyzja środowiskowa dla przedsięwzięcia, jakim jest przetwarzanie odpadów, nie jest jeszcze wydana. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami