Czy ścieki pochodzące z mycia pojazdów mogą być wprowadzane do ziemi przez drenaż z przydomowej oczyszczalni ścieków?

Zgodnie z definicją zawartą w art. 9 ust. 1 pkt 17 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 z późn. zm.), ściekami przemysłowymi są ścieki nie będące ściekami bytowymi albo wodami opadowymi lub roztopowymi, powstałe w związku z prowadzoną działalnością handlową, przemysłową, składową, transportową lub usługową, a także będące ich mieszaniną ze ściekami innego podmiotu.
Biorąc pod uwagę powyższy zapis ścieki technologiczne pochodzące z działalności usługowej, takiej jak myjnia samochodowa, należałoby zakwalifikować do kategorii ścieku przemysłowego. Ich wprowadzanie warunkuje wymóg spełnienia standardów jakościowych określonych w § 6 ust. 1 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 24 lipca 2006 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. Nr 137, poz. 984 z późn. zm.) - dalej r.w.w.ś.
Analizując kwestię planowanego odbiornika ścieków pochodzących z myjni należałoby mieć na uwadze § 11 ust. 1 r.w.w.ś., który to zezwala na wprowadzanie do ziemi oczyszczonych ścieków bytowych, komunalnych innych niż ścieki bytowe, ścieków ze stacji uzdatniania wody, ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych, wód z odwodnienia zakładów górniczych oraz ścieków oczyszczanych w procesie odwróconej osmozy. Do grupy ścieków przemysłowych biologicznie rozkładalnych zaliczają się jedynie ścieki pochodzące z sektorów gospodarczych wymienionych w zał. nr 4 r.w.w.ś. Nie znajdują się w niej ścieki, które powstają w wyniku funkcjonowania myjni samochodowych. Należy zauważyć, że w tego typu ściekach, na skutek stosowanych w ww. obiektach usługowych procesów technologicznych, w tym środków myjących, mogą m.in. występować substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego takie jak: związki fosforu, węglowodory ropopochodne, które zostały wymienione w wykazie II r.w.w.ś.
Reasumując, nie jest możliwe udzielenie pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzanie do ziemi ścieków technologicznych z myjni po utylizacji na oczyszczalni przydomowej. Należy bowiem zauważyć, że wprowadzanie do ziemi ścieków innych niż wymienione w § 11 ust. 1 r.w.w.ś. możliwe jest jedynie w przypadku ich oczyszczenia metodą odwróconej osmozy. Zastosowanie oczyszczenia ścieków przemysłowych w drodze wysokosprawnych procesów fizykochemicznych może być zatem jedyną alternatywą w sytuacji ich planowanego wprowadzania do tak wrażliwego odbiornika jakim jest ziemia.

Ewa Piętowska