Pytanie
Podatnik wysyła zatrudnionych przez siebie pracowników do pracy w Niemczech, do opieki nad starszymi ludźmi. Wynagrodzenie płaci pracownikom podatnik, a następnie wystawia fakturę na osobę, która z opieki korzystała. Składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne od wynagrodzenia pracowników opłacane są w Niemczech wg prawa niemieckiego. Zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych liczone od wynagrodzeń pracowników odprowadzane są do polskiego urzędu skarbowego (przestrzegając zasadę 183 dni) i pobierane z uwzględnieniem ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 część przychodów pracowników jest wolna od podatku.
Czy przy wyliczaniu zaliczek na podatek dochodowy dochód pracowników można obniżyć o składki zapłacone w Niemczech (w pełnej wysokości) - zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 2a u.p.d.o.f. i przy uwzględnieniu ust. 13b?
Czy też nie można przy ww. obniżeniu dochodu uwzględnić tej części składek, która przypada na przychód wolny od podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 20 u.p.d.o.f.?
Zgodnie z art. 26 ust. 13b u.p.d.o.f. odliczenie nie dotyczy tych składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód zwolniony od podatku na podstawie umów międzynarodowych, a w tym przypadku zwolnienie wynika wprost z u.p.d.o.f.