Przesunięcie obiektu budowlanego o 50 cm powinno zostać zakwalifikowane jako istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę w rozumieniu art. 36a ustawy Prawo budowlane.
Zgodnie z treścią art. 36a ust. 5 ustawy Prawo budowlane nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy: 1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu, 2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji, 3) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne, 4) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, 5) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Niewątpliwie przesunięcie obiektu budowlanego o 50 cm stanowi odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę. Poza tym projekt zagospodarowania działki lub terenu obejmuje w szczególności usytuowanie projektowanego obiektu budowlanego. Przesunięcie obiektu budowlanego o 50 cm powoduje zmianę jego usytuowania na działce, czyli elementu projektu zagospodarowania działki lub terenu i powinno zostać zakwalifikowane jako odstępstwo o charakterze istotnym. Owe przesunięcie jest również zbyt duże, by mogłoby się mieścić ewentualnie w tzw. granicach tolerancji technicznej. Można się w ogóle zastanawiać, czy w świetle aktualnego brzmienia art. 36a ustawy Prawo budowlane uzasadnione jest używanie tego pojęcia. Tak, czy inaczej pojawiło się ono w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego na tle poprzednio obowiązującej treści przepisu. W uzasadnieniu wyroku NSA z dnia 12 marca 2002 r. (II SA/Rz 855/00) stwierdzono, że w granicach tolerancji technicznej mieści się 8 cm, czyli chodziło o minimalne różnice. 50 cm to pół metra, czyli odległość znacząca.