Pytanie:
Jakie działania należy rozumieć przez pojęcie "obróbka", w kontekście ust. 5 pkt 3 lit. b (obróbki żużlu i popiołu) załącznika do rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 27 sierpnia 2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości (Dz. U. z 2014 r. poz. 1169) - dalej r.i.p.z.ś.?

Czy produkcja kruszyw, w wyniku przerobu mieszanek popiołowo-żużlowych z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych, przez mieszanie z kruszywem naturalnym lub z innymi odpadami, jest obróbką w rozumieniu r.i.p.z.ś.?

Odpowiedź:
Moim zdaniem instalacja do produkcji kruszywa wykorzystująca mieszankę popiołowo-żużlową z mokrego odprowadzania odpadów paleniskowych, przez mieszanie go z kruszywem naturalnym lub z innymi odpadami, jeżeli nie podlega innym procesom technologicznym, bez względu na wielkość produkcji, a więc i ilość wykorzystywanej mieszanki, nie kwalifikuje się pod r.i.p.z.ś.

Instalacje do produkcji kruszywa nie są odrębnie wymienione w załączniku do r.i.p.z.ś. Z rodzajów instalacji w gospodarce odpadami, tj. z ust. 5 załącznika do r.i.p.z.ś., możemy przeanalizować wyłącznie instalacje dla odpadów innych niż niebezpieczne z wyłączeniem działań realizowanych podczas oczyszczania ścieków komunalnych, instalacje do odzysku lub kombinacji odzysku i unieszkodliwiania o zdolności przetwarzania ponad 75 ton na dobę, z wykorzystaniem obróbki żużlu i popiołów.
Jednak w opisanym w pytaniu przypadku (jeżeli mieszanka jest tylko mieszana z innym kruszywem lub odpadami) moim zdaniem nie występuje obróbka żużla i popiołu, a tylko ich wykorzystanie bezpośrednie w mieszance. Obróbka ww. odpadów wiązałaby się z nadaniem im innych cech fizycznych, właściwości chemicznych itp., co w danym procesie nie ma miejsca.

Obróbka to nadanie nowych cech przedmiotowi obrabianemu, zgodnie z założeniami technologicznymi, np. wymiarów, twardości, gładkości. W przypadku żużli i popiołów obróbką mogłyby być ich rozdrabnianie, suszenie, granulacja, spajania, zeszkliwianie itp., a nie wykorzystanie bezpośrednio jako surowiec, czy nawet materiał budowlany.

Do definicji obróbki fizycznej, chemicznej i fizykochemicznej odniesiono się w wyjaśnieniach do r.i.p.z.ś. na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska w zakładce IPPC.