Pytanie:
Czy postępowanie syna jest prawidłowe?
Odpowiedź:
Tak, postępowanie syna jest prawidłowe.
Uzasadnienie:
Obowiązujące przepisy, w szczególności przepisy prawa podatkowego nie zakazują transakcji (w tym świadczenia usług) między osobami z rodziny, w tym między ojcem a synem. W konsekwencji nie ma przeszkód, aby w przedstawionej sytuacji ojciec – jako podwykonawca – świadczył usługi budowlane na rzecz syna. Usługi takie rozliczane winny być na zasadach ogólnych, w tym faktury wystawiane przez ojca synowi na zasadach ogólnych uprawniają syna do odliczania podatku naliczonego oraz do zaliczania wydatków nimi udokumentowanych do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.
Należny jednak pamiętać, aby warunki świadczenia tych usług (w szczególności ustalone ceny za te usługi) nie różniły się od warunków, które ustaliłyby między sobą niepowiązane ze sobą osoby. W przeciwnym bowiem razie – zważywszy istniejące między ojcem a synem powiązania rodzinne - organy podatkowe dochodu oraz podatku dochodowego ojca i syna (na podstawie art. 25 ust. 4 w zw. z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.).
Stosowanie cen odbiegających od cen rynkowych nie grozi natomiast najprawdopodobniej oszacowaniem przez organy podatkowe obrotu ojca. Szacowanie przez organy podatkowe obrotu wchodzi bowiem w grę tylko, gdy określeniu wynagrodzenia odbiegającego od wartości rynkowej towarzyszy brak u nabywcy pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (zob. art. 32 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), co w przedstawionej sytuacji raczej nie ma miejsca.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2014 r.]