Odpowiedź:
W opisanym przypadku rzeczywiście pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wygasa po upływie 2 lat od zaprzestania prowadzenia działalności instalacji, ale organ ochrony środowiska powinien je wygasić odrębną decyzją. Aby zachować ciągłość pozwolenia należy nawet na krótki okres podjąć eksploatację instalacji objętej przedmiotowym pozwoleniem emisyjnym.
Artykuł 193 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 672) – dalej p.o.ś. wskazuje przypadki, gdy pozwolenie wygasa.
Zgodnie z art. 193 ust. 3 p.o.ś., organ właściwy do wydania pozwolenia stwierdza, w drodze decyzji, wygaśnięcie pozwolenia, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 193 ust. 1 pkt 2-8 p.o.ś., czyli także w przypadku jeżeli prowadzący instalację nie prowadził działalności objętej pozwoleniem przez dwa lata.
Marek Gall, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 28.12.2016 r.
Czy pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wygasa po upływie 2 lat od zaprzestania prowadzenia działalności?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Czy pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wygasa po upływie 2 lat od zaprzestania prowadzenia działalności? Firma posiada pozwolenie na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza wydane przez starostę w 2012 r. Od 1 stycznia 2015 r. funkcjonowanie instalacji zostało zawieszone (konfekcja kleju). Czy od 1 stycznia 2017 r. pozwolenie straci ważność? Należy dodać, że firma zastanawia się nad wznowieniem konfekcji.