Powstający odpad jest stały, w worku. Po procesie autoklawowania powstaje zawsze woda w ilości ok. 3 litra (woda barwna w zależności od koloru autoklawowanych podłoży). Obecnie odpad dzielony jest w zależności od jego "pochodzenia": Dla odpadów po autoklawowaniu podłoży pochodzących z analiz mikrobiologicznych produkcji kosmetyków – kod 07 06 99. Dla odpadów po autoklawowaniu podłoży pochodzących z analiz mikrobiologicznych produkcji suplementów diety (produkcja spożywcza) – kod 07 05 99.
Pytanie
Czy podane kody są właściwe? Czy nie powinna być to grupa 02 i np. kod 02 03 99 – z produkcji spożywczej (tym bardziej że dla produktów przeterminowanych i odpadów poprodukcyjnych z suplementów diety firma stosuje kod 02 03 04, też z tej grupy 02 03)?
Czy przedstawiony proces autkolawowania wymaga zezwolenie na unieszkodliwianie?
Wówczas po autoklawowaniu i tak powstanie odpad, który należy przekazać kolejnemu uprawnionemu posiadaczowi.
Czy wodę z autoklawowania traktujemy jak ściek przemysłowy i czy niezbędne jest pozwolenie wodnoprawne? Ewentualnie czy można oddawać wodę po takim procesie jako odpad płynny, a jeżeli tak, to pod jakim kodem?
Odpowiedź:
Odpady powstające po autoklawowaniu to odpady z grupy 19. Na przetwarzanie odpadów w autoklawie potrzebne jest zezwolenie. "Woda" z autoklawu jest również odpadem z przetwarzania odpadów z grupy 19. Moim zdaniem będą to odpady o kodzie 19 01 99 (inne niewymienione odpady), ponieważ nie ma tu odpowiednika wprost.
Natomiast jeśli "woda" z autoklawu zostanie zmieszana ze ściekami bytowymi, to ścieki z zakładu będą miały charakter ścieków przemysłowych. Ścieki przemysłowe wymagają uzyskania pozwolenia wodnoprawnego jeżeli:
- zawierają substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego i są wprowadzane do kanalizacji innego podmiotu;
- są odprowadzane do środowiska niezależnie od składu ścieków.
Uzasadnienie:
W pytaniu jest zbyt mało szczegółów, aby udzielić odpowiedzi wprost.
Grupa 19 to "Odpady z instalacji i urządzeń służących zagospodarowaniu odpadów, z oczyszczalni ścieków oraz z uzdatniania wody pitnej i wody do celów przemysłowych". W autoklawie zachodzi termiczne unieszkodliwianie odpadów. Dla termicznego przetwarzania odpadów konieczne jest uzyskanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów.
Zgodnie z art. 122 ust. 1 w związku z art. 37 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod., na szczególne korzystanie z wód, tj. wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego. Pozwolenie konieczne jest również na wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych, będących własnością innych podmiotów, ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego określone w przepisach wydanych na podstawie art. 45a ust. 1 pr. wod., tj. określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 10 listopada 2005 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego.
Zaklasyfikowanie odpadów do odpowiedniej grupy jest trudne, albowiem typowe odpady z autoklawów dotyczą odpadów weterynaryjnych i medycznych, do których nie należą odpady wymienione w pytaniu.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 I 2018 r.]