Pytanie
U dotychczasowego pracodawcy i u pracodawcy przejmującego pracowników jest tworzony fundusz socjalny i są opracowane regulaminy korzystania z tego funduszu. Przekazując pracowników pracodawca dotychczasowy przekazał środki (proporcjonalne) nowemu pracodawcy zgodnie z ustawą o ZFŚS. Problem dotyczy tego, że dotychczasowy pracodawca tak wydatkował środki, że pracownicy posiadający nawet relatywnie wysokie dochody na członka rodziny otrzymywali bardzo wysokie dodatki, np. do wczasów pod gruszą czy z okazji pomocy na święta. U nowego pracodawcy ta grupa wydatków z funduszu jest znacznie niższa. Przechodzący pracownicy twierdzą, że nadal powinni otrzymywać pomoc na podstawie "starego" regulaminu - w ich odczuciu jest to dla nich korzystniejsze. Z kolei nowy pracodawca ma dylemat, gdyż jest w ten sposób zmuszany do przekazywania większej pomocy dla osób o wyższych dochodach - co jest naruszeniem ustawy o ZFŚS. Środki funduszu przekazanego przez dotychczasowego pracodawcę pochodzą jedynie z odpisu podstawowego, a zatem praktycznie podwyższone na skutek przejścia świadczenia dla "bogatszych" musiałyby być zaspokajane przez fundusz "biedniejszych", którzy do tego otrzymają niższą pomoc.
Czy nowy pracodawca ma w odniesieniu do przeniesionych pracowników stosować regulamin ZFŚS dotychczasowego pracodawcy, czy też po przekazaniu środków zgodnie z ustawą o ZFŚS pracownicy przyjęci powinni być objęci regulaminem obowiązującym u nowego pracodawcy?
Interpretacja, że pracowników tych obejmuje dotychczasowy regulamin ZFŚS (dotychczasowego pracodawcy) rodzi dalsze problemy.
Jak to wypowiedzieć, skoro w odniesieniu do tych regulacji nie ma wypowiedzeń?