Pytanie
Inwestor dobudował do budynku hotelowego estakadę. Estakada wykonana jest na 9 podporach żelbetowych, które łączą wejście do budynku z klatką schodową przy zejściu do sali restauracyjnej. Według wyjaśnień inwestora obiekt ten jest obiektem tymczasowym i przeznaczony jest do czasowego użytkowania w trakcie robót budowlanych. Czy na powyższy obiekt budowlany potrzebne jest pozwolenie na budowę? Czy estakada wlicza się do zaplecza placu budowy?

Odpowiedź:

Estakada może zostać uznana jako obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, jeżeli spełnione zostaną poniższe warunki:

- estakada położona jest na terenie budowy,
- faktycznie wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby wykonywanej budowy,
- jej techniczne właściwości umożliwiają rozbiórkę po zakończeniu robót budowlanych,
- wznoszone obiekty budowlane bez estakady mogą być oddane do użytkowania zgodnie z ich przeznaczeniem wynikającym z pozwolenia na budowę.

Uzasadnienie:

Zgodnie z treścią art. 29 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane – dalej pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga budowa obiektów przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy oraz ustawianie barakowozów używanych przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych.

W orzecznictwie sądów administracyjnych oraz w literaturze ugruntowane zostało stanowisko, zgodnie z którym budowa obiektu przeznaczonego do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, nie wymaga pozwolenia na budowę tylko wówczas, gdy jedynym przeznaczeniem tego obiektu ma być obsługa zamierzonej budowy.

Celem tego wyłączenia jest bowiem umożliwienie wykonywania określonych robót budowlanych. Z tych względów budowa obiektów, które służą realizacji innych celów, w tym prowadzeniu działalności gospodarczej bez pozwolenia na budowę, stanowi samowolę budowlaną.

Obiekt tymczasowy w rozumieniu art. 29 ust. 1 pkt 24 pr. bud. musi być więc funkcjonalnie i czasowo powiązany z konkretną budową, co do której inwestor posiada pozwolenie na budowę, stanowiąc zaplecze tej i tylko tej budowy, nie zaś innych, w tym planowanych, bądź wykonanych już budów inwestora [por. Z. Niewiadomski (red.), Prawo budowlane. Komentarz, Warszawa 2006; wyrok SN z dnia 21 stycznia 1998 r., III RN 108/97, OSNP 1998, nr 20, poz. 586; wyrok NSA z dnia 17 marca 1999 r., SA/Bk 1672/97; wyrok NSA z dnia 14 kwietnia 2004 r., OSK 104/04, ONSA WSA 2004, nr 1, poz. 27; wyrok NSA z dnia 27 maja 2008 r., II OSK 566/07; wyrok WSA w Warszawie z dnia 19 sierpnia 2009 r., VII SA/Wa 1777/08; wyrok NSA z dnia 20 sierpnia 2009 r., II OSK 1278/08; wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 września 2009 r., II SA/Lu 348/09; wyrok WSA w Łodzi z dnia 12 listopada 2009 r., II SA/Łd 639/09]. Przez tymczasowe obiekty budowlane, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 14 pr. bud., należy rozumieć obiekty budowlane przeznaczone do czasowego użytkowania w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekty budowlane niepołączone trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe (art. 3 pkt 5 pr. bud.). Istotą tymczasowych obiektów budowlanych jest jedynie cecha "tymczasowości", która może przybrać formę czasowego użytkowania obiektu w okresie krótszym od jego trwałości technicznej albo braku trwałego połączenia z gruntem. Opisana w pytaniu estakada może zatem zostać uznana jako tymczasowy obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jej trwałości technicznej.

Poza tym przepis art. 29 ust. 1 pkt 24pr. bud. nie określa jaką formę może mieć obiekt przeznaczony do użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych. Wobec tego nie można z góry założyć, że obiekt połączony ze wznoszonym budynkiem, nie jest obiektem czasowego użytkowania w trakcie budowy, szczególnie gdy związanie umożliwia rozbiórkę obiektu budowlanego po zakończeniu robót budowlanych [por. wyrok NSA z dnia 24 listopada 2008 r., II OSK 1441/07].

Jeżeli zatem przedmiotowa estakada położona jest na terenie budowy, faktycznie wykorzystywana jest wyłącznie na potrzeby wykonywanej budowy, jej techniczne właściwości umożliwiają rozbiórkę po zakończeniu robót budowlanych, a wznoszone obiekty budowlane bez estakady mogą być oddane do użytkowania zgodnie z ich przeznaczeniem wynikającym z pozwolenia na budowę, to obiekt taki może zostać zaliczony do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych przewidzianych w art. 29 ust. 1 pkt 24 pr. bud.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami