Odpowiedź:
Obszary szczególnego zagrożenia powodzią zostały zdefiniowane w art. 9 ust. 1 pkt 6c ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. Stosownie do art. 88d ust. 2 pkt 2 pr. wod., obszary te wyznaczane są na mapach zagrożenia powodziowego.

Z uwagi na opóźnienia w przekazaniu map zagrożenia powodziowego do jednostek samorządu terytorialnego (województw, starostw, gmin), do czasu ich przekazania, zakazy wykonywania robót w dalszym ciągu odnoszone są do obszarów bezpośredniego zagrożenia powodzią wyznaczonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a dla terenów, dla których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - do zasięgu wody o prawdopodobieństwie wystąpienia raz na 100 lat, wyznaczonego w studium ochrony przeciwpowodziowej, sporządzonym przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej, na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o zmianie ustawy - Prawo wodne oraz niektórych innych ustaw.

Przepisem art. 88l ust. 2 pr. wod. dyrektor regionalnego zarządu gospodarki wodnej uzyskał uprawnienie do wydania decyzji zwalniającej z zakazu wykonywania robót na obszarze szczególnego zagrożenia powodzią, jeżeli inwestor złoży w tej sprawie stosowny wniosek, zawierający informacje, o których mowa w art. 88l ust. 4 pr. wod. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami