Dla działki niezabudowanej obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego z zapisem "funkcja produkcyjno - techniczna" bez uszczegółowień co do parametrów i zasad zagospodarowania.
Czy można lokalizować na podstawie obowiązującego m.p.z.p. na tym terenie wieżę telefonii komórkowej, która w zasadzie nie będzie związana z funkcją produkcyjno - techniczną a jest urządzeniem infrastruktury technicznej i do tego dominantą architektoniczną?

Wieża telefonii komórkowej jest obiektem technicznym, w związku z czym może być zlokalizowany na terenie przeznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę produkcyjno - techniczną
Pojęcie "funkcji produkcyjno - technicznej" powinno zostać zdefiniowane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który się takim terminem posługuje. Jeżeli plan miejscowy tego wymogu nie spełnia, należy pojęcie to charakteryzować w kontekście konkretnych stanów faktycznych i należy odwołać się przede wszystkim do rozumienia tych pojęć wedle reguł języka polskiego. Należy jednocześnie podkreślić, że jego niedookreśloność rodzić może rozbieżności interpretacyjne oraz poważne trudności w uchwyceniu jego granic. Z natury rzeczy granice pojęć niedookreślonych mają charakter płynny. Analiza znaczenia poszczególnych słów pozwala przyjąć, iż plan określając produkcyjno - techniczne przeznaczenie terenu dopuszcza lokalizację na nim zarówno obiektów budowlanych produkcyjnych, jak i obiektów budowlanych technicznych, a nie wyłącznie obiektów o przeznaczeniu produkcyjnym i jednocześnie technicznym. Wśród obiektów technicznych z kolei wymienia się najczęściej potocznie, a także w planach miejscowych takie obiekty, jak: oczyszczalnie, przepompownie ścieków, przepływomierze ścieków, tłocznie, hydrofornie, ujęcia wody, zbiorniki wody, stacje uzdatniania wody, elektrociepłownie, stacje energetyczne, a także stacje bazowe telefonii komórkowej. Również w orzecznictwie sądów administracyjnych wskazuje się, że stacja bazowa telefonii komórkowej stanowi obiekt technicznej obsługi miasta ponieważ jest to urządzenie umożliwiające wymianę informacji (por. wyrok WSA w Poznaniu z dnia 19 grudnia 2007 r., sygn. akt: II SA/Po 522/07, wyrok WSA w Poznaniu z dnia 28 maja 2008 r., sygn. akt: II SA/Po 548/07). Ponadto należy stwierdzić, że fakt uznania wieży telefonii komórkowej za "dominantę architektoniczną", czyli obiekt koncentrujący uwagę obserwatora w pewnym obszarze ze względu na swoją wyróżniającą formę architektoniczną, o ile w ogóle plan miejscowy takim pojęciem się posługuje, nie może stanowić przeszkody w lokalizacji takiej wieży na terenie przeznaczonym w planie pod zabudowę produkcyjno - techniczną, gdyż zakaz taki musiałoby wynikać bezpośrednio z postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Łukasz Smaga