Most ma być zamontowany na 3 dni. Ma mieć długość 190 mb, szerokość 6,25 m, wysokość elementów pływających ma wynieść 87,5 cm. Most kotwiczony jest za pomocą kilkudziesięciu kotwic do dna jeziora, a do brzegu jeziora i wyspy zostanie zamocowany za pomocą dwóch odciągów (z każdej strony) kotwiczonych w gruncie.
Odpowiedź:
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne – dalej pr. wod. - nie stosuje innych wymagań do urządzeń stałych, a innych do urządzeń tymczasowych. Należy jednak mieć na względzie, że most i roboty w wodzie, które w tym przypadku będą realizowane, nie są urządzeniami wodnymi, na wykonanie których pozwolenie wodnoprawne jest wymagane obligatoryjnie.
Wykonanie przedmiotowego mostu pontonowego oraz kotwic zaliczyłabym do robót w wodach, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod. Do robót tych przepisy ustawy dotyczące urządzeń wodnych stosuje się odpowiednio, zatem wymagają one uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wówczas, gdy będą kształtować zasoby wodne analogicznie do urządzeń wodnych.
Z pytania nie wynika, czy przedmiotowe jezioro jest wodą stojącą, czy płynącą.
Jeżeli jest wodą stojącą, to wykonanie takiego mostu nie będzie miało znaczenia dla kształtowania zasobów wodnych, zatem w moim przekonaniu pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane.
Jeżeli jest to jezioro przepływowe, to taki most może mieć znaczenie dla kształtowania zasobów, ale jeżeli będzie istnieć tylko 3 dni, i w tym czasie nie przewiduje się przechodzenia wód powodziowych, dla których stanowiłby przeszkodę, to na wykonanie takiego tymczasowego mostu ja bym pozwolenia nie wymagała, uznając, że jego istnienie przez 3 dni nie będzie miało znaczenia dla kształtowania zasobów wodnych. Automatycznie nie byłoby wówczas wymagane również pozwolenie wodnoprawne na likwidację takiego mostu. Jeżeli jednak po wykonaniu i likwidacji mostu pozostałyby w jeziorze jakieś pozostałości (kształtujące zasoby wodne), na usunięcie których organ musiałby wydać decyzję administracyjną, to wówczas mógłby uznać, że wykonano prace bez pozwolenia wodnoprawnego i wydać decyzję na podstawie art. 64a ust. 5 pr. wod.
Niezależnie od powyższego, realizacja mostu powinna być uzgodniona z organem wykonującym prawa właścicielskie w stosunku do tego jeziora, czyli z właściwym regionalnym zarządem gospodarki wodnej lub z właściwym wojewódzkim zarządem melioracji i urządzeń wodnych.
Serwis Budowlany Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami |