Odpowiedź:
Jeżeli dobrze zrozumiałem pytanie, to spółka uzyskała pozwolenie na budowę dla instalacji wymagającej pozwolenia zintegrowanego w okresie, kiedy dysponowała prawem do władania terenem, w tym dla celów inwestycyjnych (inaczej nie otrzymałaby pozwolenia na budowę). Instalacja nie została wybudowana, a umowa dzierżawy (lub inna - prawo do terenu) wygasła. W związku z powyższym według mnie pozwolenie na budowę stało się bezprzedmiotowe, ponieważ nie można wybudować instalacji na terenie, do którego nie dysponuje się prawem władania na cele inwestycyjne. W związku z powyższym spółka nie ma na tę chwilę możliwości podjęcia realizacji inwestycji – instalacji i według mnie nie ma w tym stanie prawnym podstawy do wydania pozwolenia zintegrowanego.


Zgodnie z art. 184 ust. 1 ustawy z 27.04.2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś. pozwolenie wydaje się, z zastrzeżeniem art. 183b, art. 189, art. 191a i art. 217 p.o.ś., na wniosek prowadzącego instalację.

Według art. 191a p.o.ś. pozwolenie może być wydane na wniosek podmiotu podejmującego realizację nowej instalacji.

Przepis ten bezpośrednio koresponduje z art. 184 ust. 2 pkt 17b p.o.ś. wskazującym, że wniosek o wydanie pozwolenia powinien zawierać deklarowany termin oddania instalacji do eksploatacji w przypadku określonym w art. 191a oraz art. 188 ust. 2 p.o.ś. stanowiącym, że pozwolenie określa termin, od którego jest dopuszczalna emisja, w przypadku określonym w art. 191a p.o.ś.

W każdym z ww. przypadków podmiot wnioskujący o wydanie pozwolenia zintegrowanego musi podejmować realizację nowej inwestycji, co należy bezwzględnie wykazać. W przypadku opisanym w pytaniu według mnie podjęcie realizacji inwestycji na terenie, do którego nie dysponuje się prawem władania, nie jest możliwe. Tę kwestię organ ochrony środowiska powinien wyjaśnić, tzn. czy podmiot w ogóle jest uprawniony do złożenia wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego. Wnioskodawca nie jest prowadzącym instalację, bo jej nie ma i nie ma w związku z powyższym tytułu prawnego do władania instalacją w celu jej eksploatacji, a jednocześnie nie jest podmiotem podejmującym realizację nowej instalacji – bo nie ma gdzie. 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami