Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska
Zgodnie z § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 11 września 2012 r. w sprawie mechaniczno-biologicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1052) – dalej r.m.b.p., łączny czas przetwarzania wynosi 8-12 tygodni, natomiast może on być skrócony lub wydłużony w zależności od otrzymanych wyników.
Czy w związku z tym łączny czas może zostać skrócony poniżej 8 tygodni czy okres ten (8 tygodni) jest minimalnym okresem, poniżej którego nie można skrócić procesu? Czy w przypadku osiągnięcia AT4 poniżej 10 już w komorze reakcyjnej można zrezygnować z etapu dojrzewania na placu?
Odpowiedź:
Łączny czas biologicznego przetwarzania w warunkach tlenowych może być prowadzony przez okres krótszy niż 8 tygodni. Warunkiem skrócenia okresu, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 1 r.m.b.p., jest jednak uzyskanie przez stabilizat parametrów, o których mowa § 6 ust. 1 r.m.b.p.
W przypadku osiągnięcia przez stabilizat parametrów, o których mowa § 6 ust. 1 r.m.b.p. już na etapie przetwarzania w zamkniętym reaktorze/hali, brak jest konieczności dalszego prowadzenia procesu poza reaktorem/halą. Zauważyć jednak należy, że w myśl § 4 ust. 2 pkt 1 r.m.b.p. w trakcie procesu biologicznego przetwarzania odpady obligatoryjnie powinny być przerzucane, co w przypadku zastosowania wyłącznie zamkniętego reaktora może być trudne do realizacji.
Uzasadnienie:
Jak wskazuje § 4 ust. 2 pkt 3 r.m.b.p., skrócenie okresu biologicznego przetwarzania odpadów w procesie tlenowym jest dopuszczalne. Okres ten jednak, ze względu na przepis § 4 ust. 2 pkt 2 r.m.b.p. nie może być krótszy niż 2 tygodnie. Warunkiem skrócenia okresu jest uzyskanie przez stabilizat parametrów, o których mowa § 6 ust. 1 r.m.b.p.
W r.m.b.p. nie określono obowiązku prowadzenia procesu biologicznego przetwarzania odpadów w sposób etapowy, wskazując jedynie, że co najmniej pierwsze 2 tygodnie procesu odbywać się powinny w zamkniętym reaktorze/hali. Biorąc pod uwagę, że miejsce i sposób dalszego przetwarzania odpadów nie zostały przez prawodawcę określone, przyjąć można że "kolejny etap" procesu może być prowadzony również w zamkniętym reaktorze lub hali. Zauważyć w tym miejscu jednak należy, że obligatoryjnym warunkiem prowadzenia procesu biologicznego przetwarzania jest przerzucanie odpadów. Warunek ten, w przypadku prowadzenia procesu wyłącznie w zamkniętym reaktorze, może być trudny lub nawet niemożliwy do realizacji.
Janusz Jerzy, autor współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 24 lipca 2014 r.