Wniosek o zmianę przedmiotowej decyzji wpłynie przed upływem terminu do zakończenia rekultywacji. Podmiot otrzymał decyzję określającą osobę, kierunek i termin zakończenia rekultywacji gruntów. W decyzji określony został termin maksymalny, tj. 5-letni okres, w którym rekultywacja powinna się zakończyć. Wskazana decyzja dopuszczała wypełnienie wyrobiska odpadami. Z uwagi na trudności w pozyskaniu odpadów podmiotowi nie udało się w całości zasypać wyrobiska i chciałby kontynuować rekultywację przez kolejne 2 lata. Jednakże, art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 909) – dalej u.o.g.r.l. mówi o maksymalnym 5-letnim okresie. Czy z uwagi na ważny interes strony/interes społeczny/względy przyrodnicze można przedłużyć termin zakończenia rekultywacji o kolejne lata?

Odpowiedź:

W praktyce dopuszcza się niedotrzymanie terminu wykonania rekultywacji gruntów określonego w art. 20 ust. 4 u.o.g.r.l., jeżeli jest on odpowiednio uzasadniony.


Uzasadnienie:
Akt u.o.g.r.l., w sposób jednoznaczny wypowiada się o terminie zakończenia robót rekultywacyjnych, określając go jako do 5 lat od zaprzestania działalności przemysłowej – art. 20 ust. 4 u.o.g.r.l. 

W tym zapisie ustawodawca nie przewiduje możliwości przedłużenia tego terminu.

Jednocześnie warto zauważyć, że akt u.o.g.r.l. powstał w 1995 r., kiedy nie prowadzono działalności związanej z przetwarzaniem odpadów poza instalacjami i urządzeniami. Dlatego właśnie w przypadku tego rodzaju robót, w praktyce często nie określa się terminu zakończenia rekultywacji lub przedłuża termin ich wykonania. Jednakże pamiętać należy, że uzasadnienie takiej decyzji (podobnie jak wniosek osoby obowiązanej do rekultywacji gruntów) musi być odpowiednio umotywowany.

Proponuję powołać się na nadrzędny cel ustawy szczegółowej (u.o.g.r.l.) – ochronę gruntów, w tym przywrócenie gruntom zdewastowanym lub zdegradowanym utraconych wartości użytkowych działalnością przemysłową, a dopiero później ogólne przepisy ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r. poz. 23). Warto, aby wnioskodawca odpowiednio uzasadnił wniosek, w sposób niebudzący wątpliwości co do właściwych intencji wykonania rekultywacji w sposób prawidłowy i zgodny z przepisami ochrony środowiska. Organ będzie mógł przywołać zastosowaną argumentację w decyzji.