Odpowiedź:
Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 14 lit. a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 469) – dalej pr. wod., ściekami są wody zużyte w szczególności na cele bytowe lub gospodarcze. W opisanym przypadku pobierana z zasobu woda podziemna wykorzystywana jest do celów chłodniczych, zatem zostaje zużyta do pewnego procesu technologicznego i zgodnie z powyższym należałoby ją traktować jako ścieki.
Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 1 pr. wod., zabrania się wprowadzania ścieków bezpośrednio do wód podziemnych. Zakaz ten jest obligatoryjny i nie ma od niego odstępstw. Zatem działanie polegające na odprowadzaniu wód chłodniczych – ścieków – za pomocą studni do wód podziemnych nie jest dopuszczalne, niezależnie od temperatury tych wód.
Dodatkowo pragnę wyjaśnić, iż tego typu ścieki mogą być wprowadzane wyłącznie do wód powierzchniowych lub do ziemi (uwzględniając odbiorniki środowiskowe), pod warunkiem że ich temperatura nie jest wyższa niż 35°C, o czym stanowi § 20 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego (Dz. U. z 2014 r. poz. 1800).
Czy można odprowadzać wody pochłodnicze do wód podziemnych?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska.Czy można odprowadzać wody pochłodnicze do wód podziemnych? Zakład planuje pobór wody podziemnej w ilości ok. 1200 m/h do celów chłodniczych. Wody pochłodnicze planuje odprowadzać studniami (głębokość 40 lub 80 m) do wód podziemnych. Jaka może być temperatura wód pochłodniczych wprowadzanych do wód podziemnych?