Pytanie:
Gmina posiada zezwolenie na przetwarzanie odpadów - ustabilizowanych komunalnych osadów ściekowych na potrzeby rekultywacji zamkniętego składowiska odpadów.
Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami, istnieje możliwość magazynowania komunalnych osadów ściekowych (ustabilizowanych) w pobliżu składowiska odpadów przez kilka miesięcy w celu uzbierania odpowiedniej ilości przed poddaniem procesowi odzysku na potrzeby rekultywacji składowiska odpadów?
Komunalne osady ściekowe powinny być zmieszane z gruntem niezwłocznie po przetransportowaniu na nieruchomość gruntową, na której mają być stosowane, tj. nie mogą być w miejscu stosowania magazynowane. Czy wskazany zapis ma zastosowanie w przypadku rekultywacji składowiska odpadów?
Odpowiedź:
Generalnie ustawa z 14.12.2012 r. o odpadach - dalej u.o. dopuszcza magazynowanie odpadów przez prowadzącego przetwarzanie odpadów - art. 25 ust. 3 u.o. Będzie więc możliwym magazynowanie odpadów, jeżeli będzie to zgodne z decyzją na przetwarzanie odpadów.
W przypadku osadów ściekowych, nie widzę jednak takiej możliwości prawnej.
Uzasadnienie:
Komunalne osady ściekowe są specyficznym rodzajem odpadów, których ustawodawca zezwala na stosowanie, zgodnie z art. 96 ust. 1 pkt 5 u.o., do rekultywacji składowiska odpadów. Jednak, jak zastrzega ustawodawca odzysk taki musi odbywać się przy dostosowaniu gruntów do określonych potrzeb wynikających z planów gospodarki odpadami, planów zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, oraz z zachowaniem warunków określonych w art. 96 ust. 2-13 u.o. Z powyższego wynika, że zastosowanie mają przepisy wydane z delegacji art. 96 ust. 13 u.o., tj. rozporządzenie Ministra Środowiska z 6.02.2015 r. w sprawie komunalnych osadów ściekowych - dalej r.k.o.ś.
Akt r.k.o.ś., jak słusznie zauważył Pytający, nie dopuszcza magazynowania komunalnych osadów ściekowych przez "odbiorcę" odpadu - § 4 ust. 4 r.k.o.ś. Regulacja nie uzależnia możliwości magazynowania odpadów od sposobu czy miejsca ich wykorzystania. Powyższe oznacza, że nie ma możliwości magazynowania komunalnych osadów ściekowych.