Pytanie:
Czy na bazie tych ustaleń, powołując się na ostatni fragment mówiący "oraz z uwzględnieniem przepisów szczególnych" (mając na myśli ustawę o drogach publicznych), można dopuścić lokalizację budynku w odległości 3 m od linii rozgraniczającej?
Czy lokalizacja budynku w odległości mniejszej niż 6 m (np. 4 m) od granicy pasa drogi gruntowej gminnej, będzie wymagała zgody zarządcy drogi, o której mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o drogach publicznych?
Jak w przypadku dróg gruntowych ustalać krawędź jezdni?

 

Odpowiedź:
Z treści planu miejscowego wynika kategoryczny nakaz lokalizacji nowych budynków w odległości co najmniej 4 m od linii rozgraniczającej pasa drogowego, jednak nie mniej niż 6 m od krawędzi jezdni. Oczywistym jest też wymóg stosowania właściwych przepisów prawa, co plan miejscowy dodatkowo w swej treści potwierdza. Stosowanie tychże przepisów nie zwalnia jednak z obowiązku uwzględnienia wynikających z planu nakazów w zakresie lokalizacji budynku. To, że przepisy szczególne przewidują w pewnych sytuacjach odstępstwa od generalnych reguł odległości budynku od drogi, nie oznacza bynajmniej, że można wyłączyć stosowanie nakazów określonych w planie miejscowym. Plan jest aktem prawa miejscowego o charakterze bezwzględnie obowiązującym i jego ustalenia należy obligatoryjnie stosować. Skoro plan miejscowy wprowadza jasne i kategoryczne reguły w zakresie sytuowania budynków, to nie można się powoływać na przepisy szczególne przewidujące pewne wyjątki, gdyż normy prawa wynikające z planu miejscowego stawałyby się wówczas martwą literą. Przepis art. 43 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych - dalej u.d.p. będzie co do zasady możliwy do zastosowania – gdyż przepisy tej ustawy generalnie znajdują zastosowanie – ale nie w tym celu, by usytuować budynek w odległości od drogi mniejszej, niż przewidują ustalenia planu miejscowego.
Co się zaś tyczy zasad ustalania krawędzi jezdni w przypadku dróg gruntowych, to odpowiedź na to pytanie dają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Załącznik do tego rozporządzenia zawiera grafikę obrazującą zasady sytuowania linii krawędziowej na jezdni z poboczem gruntowym (zob. punkt 2.2.2. – Linie krawędziowe oraz rys. 2.2.2.1. b) Usytuowanie linii krawędziowej na jezdni z poboczem gruntowym).