W takiej konfiguracji EIRP dla pojedynczej anteny wynosi 0,8 W i z uwagi na EIRP poniżej 15 W zgłoszenie nie jest wymagane. Jednakże urządzenie nadawcze (router) ma techniczną możliwość pracy nadać sygnał o mocy do 1000 mW, tj. 30 dBm. W związku z tym maksymalne EIRP pojedynczej anteny może wynosić ok. 25 W.
Pytanie:
Czy kwalifikując instalację do zgłoszenia, należy zsumować moc (EIRP) wszystkich anten?
Czy kwalifikacja do obowiązku zgłoszenia następuje na podstawie maksymalnej możliwej mocy instalacji, czy też zadeklarowanej przez operatora?
Odpowiedź:
Zgodnie z art. 152 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska - dalej p.o.ś., instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska, z zastrzeżeniem ust. 8 (dotyczącego odpadów).
Na podstawie art. 152 ust. 9 p.o.ś. zostało wydane rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie zgłoszenia instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne - dalej r.z.i.p.e.
W załączniku 2 do r.z.i.p.e.w punkcie 2 wskazano, że w zgłoszenie dotyczy instalacji radiokomunikacyjnych, radionawigacyjnych i radiolokacyjnych, których równoważna moc promieniowana izotropowo wynosi nie mniej niż 15 W, emitujących pola elektromagnetyczne o częstotliwościach od 30 kHz do 300 GHz, z wyłączeniem instalacji używanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej.
Z r.z.i.p.e.i art. 152 ust. 1 p.o.ś. wynika, że zgłoszenie dotyczy instalacji, a więc równoważnej mocy promieniowanej izotropowo dla instalacji. Pojęcie instalacji jest zdefiniowane w art. 3 pkt 6 p.o.ś.
W tym kontekście, według mnie, moce należy sumować dla całej instalacji i dokonać zgłoszenia organowi ochrony środowiska.
[Uwaga! Odpowiedź na to pytanie jest już nieaktualna od 1 III 2020 r.]