Pytanie
Czy inwestor posiadający mieszkanie na środkowej kondygnacji kamienicy może uzyskać pozwolenie na przebudowę dotyczącą wprowadzenia antresoli, wymiany ścianek działowych z drewnianych na murowane, wprowadzeniu ogrzewania podłogowego wodnego w systemie suchego jastrychu i wzmocnienie stropu?
Inwestor nie jest w stanie spełnić wymogu dotyczącego zabezpieczenia przeciwpożarowego stropu do REI 60 ponieważ, nie ma dostępu do stropu od spodu (własność osób trzecich). Wysokość budynku ma ponad 12 m. W budynku są 4 kondygnacje mieszkalne i nieużytkowe poddasze. Warunki pożarowe zostaną poprawione w obrębie mieszkania ponieważ strop - posadzka zostaną zabezpieczone od góry do REI 60 (ale tylko w kierunku ogień w dół) oraz strop - sufit (ale tylko od dołu w kierunku ogień w górę).
Czy jest możliwość uzyskania jakiegokolwiek pozwolenia na przebudowę, co przyczyni się do poprawy warunków pożarowych, gdy nie można w pełni zabezpieczyć stropu?
Odpowiedź
odpowiedzi udzielono: 24 stycznia 2012 r.
Podstawowe zasady projektowania i budowania obiektów budowlanych określone zostały w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) - dalej pr. bud. Zgodnie z tym przepisem "obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi należy, biorąc pod uwagę przewidywany okres użytkowania, projektować i budować w sposób określony w przepisach, w tym techniczno-budowlanych, oraz zgodnie z zasadami wiedzy technicznej, zapewniając:
1) spełnienie wymagań podstawowych dotyczących:
a) bezpieczeństwa konstrukcji,
b) bezpieczeństwa pożarowego,
c) bezpieczeństwa użytkowania,
d) odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska,
e) ochrony przed hałasem i drganiami,
f) odpowiedniej charakterystyki energetycznej budynku oraz racjonalizacji użytkowania energii;
2) warunki użytkowe zgodne z przeznaczeniem obiektu, w szczególności w zakresie:
a) zaopatrzenia w wodę i energię elektryczną oraz, odpowiednio do potrzeb, w energię cieplną i paliwa, przy założeniu efektywnego wykorzystania tych czynników,
b) usuwania ścieków, wody opadowej i odpadów;
2a) możliwość dostępu do usług telekomunikacyjnych, w szczególności w zakresie szerokopasmowego dostępu do Internetu;
3) możliwość utrzymania właściwego stanu technicznego;
4) niezbędne warunki do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne, w szczególności poruszające się na wózkach inwalidzkich;
5) warunki bezpieczeństwa i higieny pracy;
6) ochronę ludności, zgodnie z wymaganiami obrony cywilnej;
7) ochronę obiektów wpisanych do rejestru zabytków oraz obiektów objętych ochroną konserwatorską;
8) odpowiednie usytuowanie na działce budowlanej;
9) poszanowanie, występujących w obszarze oddziaływania obiektu, uzasadnionych interesów osób trzecich, w tym zapewnienie dostępu do drogi publicznej;
10) warunki bezpieczeństwa i ochrony zdrowia osób przebywających na terenie budowy".
Osobą odpowiedzialną za właściwe zaprojektowanie budynku (lub jego przebudowy), jest zgodnie z art. 20 pr. bud., projektant. Powinien on przewidzieć takie rozwiązania, które pozwolą na zaprojektowanie budynku zgodnie z art. 5 ust. 1 pr. bud.
Natomiast kwestia dostępu do dolnej powierzchni stropu również może zostać rozwiązana na podstawie obowiązujących przepisów. Zgodnie bowiem z art. 47 ust. 1 i 2 pr. bud. "jeżeli do wykonania prac przygotowawczych lub robót budowlanych jest niezbędne wejście do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości, inwestor jest obowiązany przed rozpoczęciem robót uzyskać zgodę właściciela sąsiedniej nieruchomości, budynku lub lokalu (najemcy) na wejście oraz uzgodnić z nim przewidywany sposób, zakres i terminy korzystania z tych obiektów, a także ewentualną rekompensatę z tego tytułu. W razie nieuzgodnienia warunków, o których mowa w ust. 1, właściwy organ - na wniosek inwestora - w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku, rozstrzyga, w drodze decyzji, o niezbędności wejścia do sąsiedniego budynku, lokalu lub na teren sąsiedniej nieruchomości. W przypadku uznania zasadności wniosku inwestora, właściwy organ określa jednocześnie granice niezbędnej potrzeby oraz warunki korzystania z sąsiedniego budynku, lokalu lub nieruchomości". Inwestor powinien więc samodzielnie zwrócić się do właścicieli lokalu poniżej o udzielenie zgody na wykonanie robót budowlanych. Jeśli natomiast jej nie uzyska, powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem do organu administracji architektoniczno-budowlanej.
Maciej Jastrzębski