Odpowiedź:
Uprawnienia w zakresie kontroli, jakie ma inspektor wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska, wynikają z ustawy z 20.07.1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska - dalej u.i.o.ś.

Zgodnie z art. 9 ust. 2 u.i.o.ś., przy wykonywaniu kontroli przestrzegania wymagań ochrony środowiska inspektor uprawniony jest do:
- żądania pisemnych lub ustnych informacji oraz wzywania i przesłuchiwania osób w zakresie niezbędnym dla ustalenia stanu faktycznego (pkt 6);
- żądania okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli (pkt 7);
- żądania okazania dokumentów niezbędnych do wymierzenia mandatu lub kary grzywny (pkt 8).

Według art. 10 u.i.o.ś. kierownik kontrolowanej jednostki organizacyjnej oraz kontrolowana osoba fizyczna, z zachowaniem przepisów o ochronie informacji niejawnych oraz o zakwaterowaniu sił zbrojnych, obowiązani są umożliwić inspektorowi przeprowadzenie kontroli, w szczególności umożliwić dokonanie czynności, o których mowa w art. 9 ust. 2.

Z ww. zapisów wynika, że inspektor WIOŚ może żądać w trakcie kontroli pisemnych lub ustnych informacji oraz okazania dokumentów i udostępnienia wszelkich danych mających związek z problematyką kontroli itp. Natomiast kontrolowany nie jest zobowiązany do kopiowania dokumentów dla inspektora (ww. informacja, okazanie i udostępnienie nie jest równoznaczne np. z kopiowaniem). Inspektor może wykonać notatkę z ich analizy, dokonać odpowiednich zapisów w protokole lub wykonać kopie (np. zdjęcie) we własnym zakresie.

Jednak z zasady kontrolowany wykonuje kopie wymaganych w trakcie kontroli dokumentów, co ogranicza czas pobytu inspektora w zakładzie i ułatwia zbieranie dowodów dla potrzeb kontroli potwierdzających działania zgodne lub niezgodne z przepisami.

Ograniczenia w zakresie udzielania informacji i udostępniania dokumentów wynikają z art. 10 u.i.o.ś.

"Udostępniać" to ułatwić kontakt z czymś lub umożliwić korzystanie z czegoś, dawać komuś dostęp do czegoś, dawać do dyspozycji. Jest to pojęcie szersze od przekazania do wglądu, ale z pewnością nie obejmuje wykonywania kopii przez udostępniającego (tu kontrolowanego). 

Prawo Ochrony Środowiska
Artykuł pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami