Dystrybutor handluje w punkcie sprzedaży m.in. sprzętem oświetleniowym przeznaczonym dla gospodarstw domowych. Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1688) – dalej u.z.s.e.e., dystrybutor jest obowiązany do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.
Podczas sprzedaży nowego sprzętu i odebrania zużytego sprzętu na podstawie ww. przepisu nabywca będący podmiotem gospodarczym żąda od dystrybutora potwierdzenia karty przekazania odpadu z kodem, rodzajem oraz ilością przekazywanego odpadu zużytego sprzętu. Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o., obowiązek prowadzenia ewidencji odpadów nie dotyczy podmiotu prowadzącego nieprofesjonalną działalność w zakresie zbierania odpadów, którą jest m.in. przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach.
Odpowiedź:
Dystrybutor zbierający nieprofesjonalnie zużyty sprzęt może podpisać kartę przekazania odpadów wystawioną przez przekazującego zużyty sprzęt.
Uzasadnienie:
W myśl art. 45 ust. 1 u.o., z obowiązku uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów zwalnia się podmioty prowadzące działalność inną niż działalność gospodarcza w zakresie gospodarowania odpadami, które zbierają odpady opakowaniowe i odpady w postaci zużytych artykułów konsumpcyjnych, w tym zbieranie leków i opakowań po lekach przez apteki, przyjmowanie zużytych artykułów konsumpcyjnych w sklepach, systemy zbierania odpadów w szkołach, placówkach oświatowo-wychowawczych, urzędach i instytucjach (nieprofesjonalna działalność w zakresie zbierania odpadów). Powyższe podmioty zostały również zwolnione z obowiązku uzyskania wpisu do rejestru prowadzonego przez starostę. Jednocześnie na podstawie art. 64 ust. 4 pkt 3 u.o. nieprofesjonalny zbierający zwolniony jest również z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadowej w zakresie tych zbieranych odpadów. Zwolnienie to warunkowane jest wypełnieniem przez podmiot zwalniany obowiązku zawarcia umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności z posiadaczem odpadów posiadającym zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów dotyczącej co najmniej nieodpłatnego przyjmowania odpadów.
Powyższe zwolnienie dotyczy więc m.in. sprzedawców sprzętu elektrycznego, którzy – zgodnie z art. 37 ust. 1 u.z.s.e.e. - zobowiązani są do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych w punkcie sprzedaży, o ile zużyty sprzęt jest tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje co sprzęt sprzedawany.
Z kolei w art. 69 ust. 4 u.o. dopuszczono do niesporządzania karty przekazania odpadów, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Jak wcześniej wspomniano, nieprofesjonalny zbierający jest z takiej ewidencji zwolniony. W związku z tym w przypadku przekazywania zużytego sprzętu do dystrybutora będącego nieprofesjonalnym zbierającym nie ma potrzeby wystawiania karty przekazania odpadów. Nie oznacza to jednak, że taka karta nie może być wystawiona i w przypadku jej wystawienia przez przekazującego zużyty sprzęt może być potwierdzona przez dystrybutora przyjmującego te odpady.
Czy dystrybutor sprzętu elektrycznego i elektronicznego może potwierdzać karty przekazania odpadów dotyczące odbieranego zużytego sprzętu?
Ekspert publikacji Prawo Ochrony Środowiska odpowiada na pytanie Użytkownika programu:Czy dystrybutor sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma uprawnienia do potwierdzania kart przekazania odpadów dotyczących odbieranego zużytego sprzętu? Czy, biorąc pod uwagę art. 66 oraz art. 45 u.o., dystrybutor jest zobowiązany do potwierdzania kart przekazania odpadów, wystawianych przez nabywcę będącego podmiotem gospodarczym, a dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?