Odpowiedź:
Wynikający z art. 64 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca Prawo budowlane – dalej pr. bud., obowiązek prowadzenia książki obiektu budowlanego dotyczy każdego budynku oraz obiektu budowlanego niebędącego budynkiem, pod warunkiem że jego projekt budowlany objęty był obowiązkiem sprawdzenia pod względem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi w trybie art. 20 ust. 2 pr. bud.

Dokonując analizy art. 64 ust. 2 pr. bud., który zawiera katalog zwolnień z obowiązku prowadzenia książki obiektu budowlanego, należy stwierdzić, że zarówno droga wewnętrzna jak i estakada technologiczna, na której prowadzone są rurociągi, jako obiekty budowlane będące budowlami w rozumieniu art. 3 pkt 3 pr. bud., nie zostały z tego obowiązku wykluczone (chyba, że byłaby to droga wewnętrzna państwowej służby hydrologiczno-meteorologicznej i państwowej służby hydrogeologicznej – zwolnienie na podstawie art. 64 ust. 2 pkt 2 lit. b, w związku z art. 29 ust. 1 pkt 21 pr. bud.).

Podkreślić należy, że drogi wewnętrznej nie obejmuje także zwolnienie przewidziane w art. 64 ust. 3 pr. bud., gdyż książka drogi dotyczyć może wyłącznie dróg zaliczonych do kategorii dróg publicznych - rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 16 lutego 2005 r. w sprawie sposobu numeracji i ewidencji dróg publicznych, obiektów mostowych, tuneli, przepustów i promów oraz rejestru numerów nadanych drogom, obiektom mostowym i tunelom.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami