Odpowiedź:
Na gruncie definicji, zawartych w treści art. 3 ustawy z 7.07.1994 r. - Prawo budowlane - dalej pr. bud., inwestycję opisaną w treści pytania należy traktować jak "rozbudowę", a ta natomiast, na gruncie art. 3 pkt 6 pr. bud. utożsamiana jest z pojęciem "budowy" – jednocześnie, oba te pojęcia zaliczane są do tzw. "robót budowlanych".

Stosownie do treści art. 28 ust. 1 pr. bud. roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem wyraźnie wskazanych w tejże ustawie wyjątków wymienionych w treści art. 29 - 31 pr. bud.

Stosownie do treści art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud., pozwolenia na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane. Tym samym, udzielając odpowiedzi na zadane na wstępie pytanie, stwierdzić należy, iż o ile planowana w treści pytania inwestycja spełnia kryteria art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud. – tzn. o ile budynek mieszkalny, o którym mowa w treści pytania jest budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym, a jego obszar oddziaływania nie wykracza poza działkę lub działki, na których został zaprojektowany i dokonanie inwestycji w postaci opisanej w treści pytania rozbudowy – nie zmieni tej przesłanki – tzn. obszar oddziaływania tego obiektu w dalszym ciągu będzie mieścił się w granicy tej działki lub działek, na których został zaprojektowany – inwestycja tego rodzaju nie będzie wymagała uzyskania od inwestora pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczającym będzie dokonanie zgłoszenia.

Natomiast, zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2 pr. bud. pozwolenia na budowę nie wymaga również budowa wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, garaży, wiat lub przydomowych ganków i oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 35 m[2], przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m[2] powierzchni działki, w takiej sytuacji również wystarczającym jest dokonanie zgłoszenia. Przepis ten nie będzie miał jednak zastosowania na gruncie opisanego w treści pytania stanu faktycznego, bowiem autor wskazał wyraźnie, iż inwestycja dotyczy garażu, który zostanie "dobudowany" do budynku mieszkalnego. Natomiast, w przepisie wyżej cytowanym, ustawodawca wskazał wyraźnie, iż zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę jest opisana w treści niniejszego przepisu budowa garażu wolno stojącego.

Jeśli natomiast, inwestycja, o której mowa w treści pytania, nie spełnia kryteriów o których mowa w treści przepisu art. 29 ust. 1 pkt 1a pr. bud. dla opisanej w treści pytania inwestycji wymagane będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. 

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami