Pytanie
Czy dla inwestycji Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych (wnioskodawca i zarządca) polegającej na odbudowie koryta cieku znajdującego się w dorzeczu górnej Wisły należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach?
Planowany zakres prac obejmował będzie: miejscowe poszerzenia koryta, umocnienie brzegów cieku – umocnienia faszynowe, kamienne, odbudowę oraz rozbiórkę części betonowych urządzeń wodnych regulujących przepływ wód – spad, prędkość itd., a także wykonanie nowych urządzeń wodnych – bystrotoków - w miejsce kilku korekcyjnych progów betonowych. Wspomniane wyżej działania będą wpływać na bezpieczeństwo powodziowe sąsiednich terenów, jednak przebudowie nie ulegną budowle przeciwpowodziowe (wały itp. - ze względu na ich brak w analizowanym przekroju biegu rzeki). Rzeka nie jest żeglowna - maksymalna głębokość – poniżej metra. Brak jest na cieku również budowli piętrzących. Zlewnia całkowita 28,6 km2. Przedsięwzięcie wymagać będzie uzyskania pozwolenia wodnoprawnego na regulację wód oraz zmianę ukształtowania terenu na gruntach przylegających do wód, mającą wpływ na warunki przepływu wody - art. 122 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. oraz na wykonanie urządzeń wodnych (art. 122 ust. 1 pkt 3 pr. wod.). Wymagane będzie również uzyskanie pozwolenia na budowę w odniesieniu do przytoczonych działań.
Czy takie działania w nawiązaniu do przepisów ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235) - dalej u.o.o.ś. i rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.) - dalej r.p.z.o.ś. wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?