Pytanie:
W ramach planowanej budowy układu drogowego planowana jest budowa zbiornika retencyjnego podziemnego o powierzchni 2000 m2 wraz z zagospodarowaniem terenów zieleni i rekreacji. Budowa układu drogowego nie przekracza 1 km, więc nie jest kwalifikowana w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (Dz. U. Nr 213, poz. 1397, z późn. zm.) - dalej r.p.z.o.ś.
Czy budowa zbiornika retencyjnego jest kwalifikowana zgodnie z r.p.z.o.ś.? Jeśli tak, to w którym punkcie jest mowa o zbiornikach retencyjnych? Jaki organ wydaje tę decyzję: burmistrz czy RDOŚ?
Inwestycja planowana jest na terenach miejskich, a nie rolnych.
Odpowiedź:
Paragraf 2 ust. 1 pkt 35 r.p.z.o.ś. zalicza do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko urządzenia przeznaczone do zatrzymywania i stałego retencjonowania nie mniej niż 10 mln m3 wody, § 2 ust. 1 pkt 36 i § 3 ust. 1 pkt 66 r.p.z.o.ś. - budowle piętrzące, a § 3 ust. 1 pkt 88 r.p.z.o.ś. - zbiorniki wodne służące gospodarowaniu wodą w rolnictwie.
Do żadnego z tych przedsięwzięć nie kwalifikuje się opisany w pytaniu zbiornik retencyjny, który jak się domyślam, jest elementem kanalizacji deszczowej, związanej z odwodnieniem drogi. Nie znajduję podstaw, aby taki zbiornik zaliczać do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, a zatem aby wymagał on uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.