Odpowiedź:
Zgodnie z art. 59 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2015 r. poz. 199), w przypadku braku planu miejscowego, zmiana zagospodarowania terenu polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, wymaga co do zasady ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Wymóg uzyskania decyzji o warunkach zabudowy jest niezależny od konieczności uzyskania pozwolenia na budowę (co w praktyce jest często mylone).

Innymi słowy, nawet jeśli określone roboty budowlane nie wymagają pozwolenia na budowę, gdyż wystarczające jest zgłoszenie zamiaru ich przeprowadzenia do właściwego organu, to i tak trzeba uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Tylko wówczas organ administracji, do którego dokonywane jest zgłoszenie, będzie mógł ustalić, czy przeprowadzenie danych robót budowlanych jest dopuszczalne.

Zwolnienie z konieczności uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dotyczy właściwie tylko jednej sytuacji – zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę i która ma charakter tymczasowej, jednorazowej zmiany trwającej do roku.

Serwis Budowlany
Artykuł pochodzi z programu Serwis Budowlany
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami