Odpowiedź:
Nie.
Uzasadnienie:
Sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowane w pasie drogowym nie są przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko (zob.: § 3 ust. 1 pkt 79 r.p.z.o.ś.), a tym samym nie wymagają decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - zob.: art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2016 r. poz. 353 ze zm.). Przepisy nie wprowadzają wyłączenia dla dróg wewnętrznych.
Ewa Florkiewicz, autorka współpracuje z publikacją Prawo Ochrony Środowiska
Odpowiedzi udzielono 2.02.2017 r.
Czy budowa kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w drogach wewnętrznych projektowanego osiedla wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?
Pytanie pochodzi z publikacji Prawo Ochrony Środowiska: Inwestor planuje budowę sieci kanalizacji deszczowej dla osiedla domków jednorodzinnych o łącznej długości powyżej 1 km. Sieć kanalizacji przebiegać będzie przez części działek, które na mapie ewidencyjnej są wydzielone jako drogi, jednak zgodnie z wypisem z rejestru gruntów stanowią grunt rolny (nie są oznaczone jako dr). Czy budowa kanalizacji deszczowej zlokalizowanej w drogach wewnętrznych projektowanego osiedla wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach? Zgodnie z 3 ust. 1 pkt 79 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2010 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 71) dalej r.p.z.o.ś., sieci kanalizacji deszczowej zlokalizowane w pasie drogowym i obszarze kolejowym oraz przyłącza do budynków nie wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.