Czy altanka może zostać wybudowana na mocy dokonanego przez podmiot zgłoszenia? Czy w przypadku wniesienia opisanej zmiany, termin na przyjęcie zgłoszenia liczy się od dnia wniesienia pierwszego zgłoszenia budowy pomostu, czy od dnia wprowadzenia zmiany dotyczącej wybudowania na pomoście altany?
Odpowiedź:
Obiekt usytuowany na pomoście nie stanowi urządzenia wodnego i na jego wykonanie pozwolenie ani zgłoszenie wodnoprawne nie jest wymagane, jednakże zmienia on prawdopodobnie cel planowanego do wykonania pomostu, który stosownie do przepisu art. 123a ust. 3 pkt 2 lit. a pr. wod., powinien być w zgłoszeniu jasno wyartykułowany.
W mojej ocenie, jest to nowe zgłoszenie wymagające m.in. nowej zgody właściciela wody, wymaganej przepisem art. 123a ust. 4 pkt 4 pr. wod. i nowego oświadczenia, o którym mowa w art. 123a ust. 4 pkt 3 pr. wod. Z treści pytania można wnioskować, że inwestor ograniczył się jedynie do zgłoszenia zmiany natomiast nie sporządził nowego wniosku i nie doręczył wymaganych do niego załączników.
Uzasadnionym wydaje się zatem wydanie postanowienia, o którym mowa w art. 123a ust. 6 pr. wod., nakładającego obowiązek uzupełnienia, w określonym terminie, braków formalnych oraz brakujących dokumentów. Nowy termin rozpatrzenia tego nowego zgłoszenia będzie liczony od dnia dostarczenia uzupełniających materiałów, a w przypadku ich nie złożenia - od dnia terminu wyznaczonego w postanowieniu.
Zgłoszenie na wykonanie pomostu bez altanki, jeżeli nie zostało wycofane, podlega rozpatrzeniu w pierwotnym brzmieniu niezależnie od zgłoszonych zmian.
Czy altanka usytuowana na pomoście stanowi urządzenie wodne?
Do starosty wpłynęło zgłoszenie na podstawie art. 123a ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne - dalej pr. wod. dotyczące wykonania pomostu o długości całkowitej 25 m. Po upływie 14 dni od dnia zgłoszenia inwestor zgłosił zmianę do zgłoszenia polegającą na tym, że na przedmiotowym pomoście zamierza usytuować altankę.