III Aleja Najświętszej Marii Panny jest częścią liczącej ponad 1,5 km długości oraz ok. 44 m szerokości arterii komunikacyjnej przedzielonej pośrodku pasażem dla pieszych, po którym w okresie pielgrzymkowym poruszają się m.in. pątnicy. Zwyczajowo mieszkańcy dzielą ją na trzy części: I, II i III Aleję NMP. Ta ostatnia znajduje się jednocześnie najbliżej jasnogórskiego sanktuarium.
W latach 2005-2007 ten odcinek został wyremontowany.
Do 2005 roku jezdnie III Alei były ogólnodostępne, a natężenie pojazdów w godzinie szczytu popołudniowego sięgało 500 pojazdów na godzinę. Od 2007 roku - jak informuje biuro prasowe Urzędu Miasta w Częstochowie - wprowadzano takie rozwiązania jak np. okresowe zamykanie ruchu kołowego w części Alei. "Obecnie ruch odbywa się w dwóch kierunkach, ale remont wymusił znaczące jego uspokojenie i ograniczenie. Od kilku lat III Aleja jest bowiem tzw. strefą zamieszkania, gdzie pieszy ma pierwszeństwo na całej powierzchni pasa drogowego (gdzie samochody powinny poruszać się z prędkością do 20 km/h-PAP)" – informuje magistrat.
Wprowadzane w ostatnich latach rozwiązania (np. okresy sezonowego zamykania ruchu jednej z nitek jezdni) - jak podawały lokalne media - nie spotkały się z pozytywnym mieszkańców i właścicieli lokali znajdujących się przy Alei - pierwsi woleliby raczej przekształcenia jej w deptak, drudzy są zdania, że wszelkie ograniczenia dla ruchu kołowego zabierają im klientów.
Jak powiedział PAP rzecznik Urzędu Miasta w Częstochowie Włodzimierz Tutaj, organizację ruchu na tym odcinku Alei NMP trzeba ostatecznie uporządkować; ogromny wpływ na decyzję miasta będą miały wyniki konsultacji społecznych. "Nie zamierzamy mieszkańcom narzucać żadnych rozwiązań, dlatego postanowiliśmy przeprowadzić konsultacje społeczne, z których chcemy się dowiedzieć, jakie oni proponują rozwiązania" - powiedział PAP Tutaj.
Propozycje rozwiązań dla ruchu kołowego na III Alei NMP można nadsyłać na adres mailowy Biura Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta: konsultacje@czestochowa.um.gov.pl. Po zebraniu nadesłanych propozycji odbędzie się w ratuszu otwarta dyskusja. Jej wynikiem będzie ankieta, którą mieszkańcy Częstochowy będą mogli otrzymać i wypełnić w formie papierowej lub elektronicznej. Mieszkańcy poznają jej wyniki i raport z konsultacji w kwietniu.
ktp/ je/ gma/