Odpowiedź:
Nie ma szczegółowych przepisów określających sposób postępowania z workami po wapnie używanymi, np. do higienizacji osadów ściekowych. Wytwórcę odpadów (worków po wapnie) obowiązują przepisy dotyczące gospodarowania odpadami określone w ustawie z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) – dalej u.o. Odpady te, tak jak i inne wytworzone przez przedsiębiorcę odpady, powinny być przekazane do podmiotu (np. zbierającego lub przetwarzającego odpady) celem ich dalszego zagospodarowania.
Worki po wapnie, to odpady inne niż niebezpieczne.
Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 27 ust. 2 u.o., wytwórca odpadów jest obowiązany do gospodarowania wytworzonymi przez siebie odpadami. Ponadto, w świetle art. 27 ust. 2 u.o. wytwórca odpadów lub inny posiadacz odpadów może zlecić wykonanie obowiązku gospodarowania odpadami wyłącznie podmiotom, które posiadają zezwolenie na zbieranie odpadów lub zezwolenie na przetwarzanie odpadów, lub koncesję na podziemne składowanie odpadów, pozwolenie zintegrowane, decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi, zezwolenie na prowadzenie obiektu unieszkodliwiania odpadów wydobywczych lub wpis do rejestru działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości – na podstawie odrębnych przepisów, lub wpis do rejestru w zakresie, o którym mowa w art. 50 ust. 1 pkt 5 u.o. – chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania decyzji lub wpisu do rejestru. Posiadacz odpadów przekazujący odpady innemu upoważnionemu przedsiębiorcy nie musi zawierać umowy na odbiór odpadów w formie pisemnej.
Artykuł 66 ust. 1 u.o. zobowiązuje posiadacza odpadów do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1923) – dalej r.k.o. Oznacza to, że podmiot prowadzący oczyszczalnię powinien dla przedmiotowych opakowań (worków) założyć kartę ewidencji odpadów według wzoru określonego w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1973) – dalej r.w.d.e.o., oznaczając je kodami zgodnie z r.k.o. Przekazując je kolejnemu posiadaczowi, podmiot powinien sporządzić KPO według wzoru określonego w załączniku nr 1 do r.w.d.e.o.
Jeśli przedmiotowe worki, to opakowania wielomateriałowe (np. z tworzywa sztucznego i papieru), zdefiniowane w art. 8 pkt 10 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2013 r. poz. 888), czyli opakowanie wykonane z co najmniej z dwóch różnych materiałów, których nie można rozdzielić ręcznie lub za pomocą prostych metod mechanicznych, to workom należy nadać kod 15 01 05. Gdyby to były worki foliowe, np. typu big bag, to należałoby nadać im kod 15 01 02 – tworzywa sztuczne.
Magazynowanie worków powinno odbywać się zgodnie z zasadami określonymi w art. 25 u.o. Sam okres magazynowania nie powinien przekroczyć 3 lat.
Do obowiązku wytwórcy odpadów należy sporządzenie i przekazanie marszałkowi województwa sprawozdania o odpadach i sposobach ich dalszego zagospodarowania, zgodnie z art. 75 u.o.