Określony w art. 50a u.p.r.d. oraz w art. 130a u.p.r.d. tryb usuwania pojazdów ma zastosowanie do pojazdów znajdujących się nie tylko na drogach publicznych, ale również w strefach zamieszkania i na innych, niż wyżej wskazane terenach, na których odbywa się ruch drogowy, w tym na drogach wewnętrznych. Dotyczy to więc również np. gminnych parkingów osiedlowych czy placów gminnych.

W odniesieniu do usuwania wraków nieużywanych pojazdów w opinii MSWiA ma zastosowanie ustawa z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji (Dz. U. Nr 25, poz. 202, z późn. zm.) - dalej u.r.p.w.e. oraz ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 185, poz. 1243) - dalej u.o. Akt u.r.p.w.e. nakłada na właścicieli pojazdów wycofanych z eksploatacji (przy czym definicję pojazdu wycofanego z eksploatacji podaje art. 3 pkt 6 u.r.p.w.e.) obowiązek przekazania go wyłącznie do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów (art. 18 u.r.p.w.e.). Kto wbrew art. 18 u.r.p.w.e. nie przekazuje pojazdu wycofanego z eksploatacji do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub do przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, podlega karze grzywny. Ponadto, zgodnie z art. 70 pkt 3 u.o. ten, kto w miejscach na ten cel nieprzeznaczonych magazynuje lub składuje odpady podlega karze aresztu albo grzywny. W obu wskazanych powyżej przypadkach orzekanie następuje na zasadach i w trybie określonych w ustawie z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. Nr 106, poz. 1148, z późn. zm.). Zważywszy na treść art. 34 u.o. pojazd, który zdradza ewidentne cechy wraku musi zostać usunięty ostatecznie usunięty przez właściciela terenu, jeśli właściciel pojazdu nie zostanie odnaleziony.

Gmina stwierdzając, że pojazd został porzucony, np. na terenie parku musi go umieścić na parkingu strzeżonym, wdrażając procedury związane z ustaleniem właściciela. Jeśli właściciel nie zostanie odnaleziony, koszty związane z parkowaniem pojazdu i transportem do stacji demontażu poniesie gmina. Wcześniej musi zostać orzeczony przepadek pojazdu na rzecz gminy.

Uwagi

Podkreślić należy, iż w świetle art. 50a ust. 2 u.p.r.d. oraz art. 130a ust. 10 u.p.r.d. pojazd usunięty i nieodebrany przez uprawnioną osobę w terminie 6 miesięcy od dnia usunięcia uznaje się za porzucony z zamiarem wyzbycia się. Poprzez analogię z art. 180 i 181 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.) - konstruującymi instytucję porzucenia rzeczy uznać można, iż pojazd taki, jako rzecz porzucona z zamiarem wyzbycia się, staje się rzeczą niczyją, a więc ze swej istoty nie obciążoną. A ponieważ nie ma rzeczy "niczyich", w tym także odpadów, własność ich nabywa gmina lub Skarb Państwa.