Z komunikatu ministerstwa wynika, że dochodzenie w sprawie subsydiowania przez rządy USA, krajów EU i Korei Południowej wykazało niezbicie, że produkcja polisilikonów jest subsydiowana, ale decyzję o skali i terminie nałożenia ceł antydumpingowych pozostawia do lipca b.r., zależnie od postawy Komisji Europejskiej, która w terminie wcześniejszym zapowiedziała wprowadzenie ceł karnych w zakresie od 37,2 do 67,9 proc. na chińskie panele prądotwórcze wykorzystujące energię słoneczną.
Według oświadczenia Ministerstwa dochodzenie w sprawie subsydiowania produkcji polisilikonu sprowadzanego z USA i Korei Południowej rozpoczęto 20 lipca, a w sprawie importerów z krajów EU od 1 listopada ub.r. W obu przypadkach udowodniono prowadzenie nielegalnych praktyk handlowych.
Równolegle z badaniami chińskiego Ministerstwa Handlu trwa dochodzenie w sprawie dumpingu chińskich paneli słonecznych w Brukseli prowadzone przez Komisję Europejską (KE), rozpoczęte 6 września ub.r. Od 8 listopada dołączono dodatkowo wątek subsydiowania produkcji przez rząd chiński. Według oświadczenia KE, decyzja ostateczna w sprawie antydumpingu ma zapaść 6 czerwca, a 8 sierpnia w sprawie subsydiowania.
Zdaniem dyrektora Chińskiej Izby Handlowej Eksportu i Importu, Li Junfenga, rząd czeka z ostateczną decyzją w sprawie karnych ceł importowych na polisilikony i nie ma na razie ustalonego ostatecznego terminu wprowadzenia tych restrykcji. Zależy to jego zdaniem głownie od postawy KE.
Chińskie pismo ekonomiczne 21st Century Biznes Herald cytując w środę wypowiedź anonimowego informatora z kręgów rządowych pisze, że władze chińskie zaczną nakładać karne cła na producentów polisilikonów z USA, UE i Korei Południowej pod koniec maja, a według planu opartego na wstępnych orzeczeniach prawnych, najwyższe obciążenia będą nałożone na producentów amerykańskich.
Rzecznik Ministerstwa Handlu, Yao Jian, powiedział 9 maja, że Chiny stanowczo sprzeciwiają się unijnym cłom antydumpingowym na chińskie panele słoneczne i rząd będzie stanowczo bronić interesów chińskich przedsiębiorstw, jeśli KE pozostanie przy swojej decyzji.
Na szczycie producentów paneli słonecznych we Włoszech 8 maja Sun Guangbin, sekretarz generalny chińskiej Izby Producentów Ogniw Solarnych stwierdził, że wprowadzenie ceł antydumpingowych na chińskie produkty będzie miało wielki wpływ na wzrost kosztów europejskich producentów takich paneli, ale Chińczycy nadal pozostają gotowi współpracować i prowadzić dialog w celu dostosowania produkcji do potrzeb rynku europejskiego.