Pytanie:
Czy w przypadku rozbudowy obiektu budowlanego projekt budowlany musi również zawierać charakterystykę energetyczną?
Odpowiedź:
W przypadku rozbudowy istniejącego budynku zmianie ulegną nie tylko charakterystyczne parametry jak długość, szerokość czy kubatura, lecz również zmieni się jego charakterystyka energetyczna. W takiej sytuacji w projekcie budowlanym należy zawrzeć również charakterystykę energetyczną rozbudowanego budynku.
Uzasadnienie:
Odpowiadając na przedmiotowe pytanie należy rozróżnić dwa zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynku: obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej budynku oraz sporządzenie charakterystyki energetycznej budynku na etapie sporządzania projektu budowlanego.
Charakterystyka energetyczna budynku
Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynku - dalej u.c.e.b. "właściciel lub zarządca budynku lub części budynku lub osoba, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, lub osoba, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, lub najemca w przypadku, o którym mowa w art. 11 ust. 3, zapewnia sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej dla budynku lub części budynku:
- zbywanego na podstawie umowy sprzedaży;
- zbywanego na podstawie umowy sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
- wynajmowanego".
Dla rozbudowywanego budynku nie ma więc obowiązku sporządzania świadectwa charakterystyki energetycznej.
Należy jednak pamiętać, że zgodnie z § 11 ust. 2 pkt 10 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego opis techniczny, stanowiący część projektu architektoniczno-budowlanego, powinien określać "charakterystykę energetyczną budynku, opracowaną zgodnie z przepisami dotyczącymi metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową oraz sposobu sporządzania i wzorów świadectw ich charakterystyki energetycznej, określającą w zależności od potrzeb:
Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie Serwis Budowlany Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów |
- a) bilans mocy urządzeń elektrycznych oraz urządzeń zużywających inne rodzaje energii, stanowiących jego stałe wyposażenie budowlano-instalacyjne, z wydzieleniem mocy urządzeń służących do celów technologicznych związanych z przeznaczeniem budynku,
- b) w przypadku budynku wyposażonego w instalacje ogrzewcze, wentylacyjne, klimatyzacyjne lub chłodnicze - właściwości cieplne przegród zewnętrznych, w tym ścian pełnych oraz drzwi, wrót, a także przegród przezroczystych i innych,
- c) parametry sprawności energetycznej instalacji ogrzewczych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych lub chłodniczych oraz innych urządzeń mających wpływ na gospodarkę energetyczną budynku,
- d) dane wykazujące, że przyjęte w projekcie architektoniczno-budowlanym rozwiązania budowlane i instalacyjne spełniają wymagania dotyczące oszczędności energii zawarte w przepisach techniczno-budowlanych".
W przypadku rozbudowy istniejącego budynku zmianie ulegną nie tylko charakterystyczne parametry jak długość, szerokość czy kubatura, lecz również zmieni się jego charakterystyka energetyczna. W takiej sytuacji w projekcie budowlanym należy zawrzeć również charakterystykę energetyczną rozbudowanego budynku.