Pytanie:
Czy pomiary wstępne muszą być wykonane dla substancji, dla której nie zostały określone dopuszczalne poziomy emisji w pozwoleniu z uwagi na nieprzekraczanie 10% wartości odniesienia?
Odpowiedź:
Celem przeprowadzenia pomiarów wstępnych emisji gazów i pyłów do powietrza jest wykazanie, że dotrzymane są warunki korzystania ze środowiska zawarte w pozwoleniu. Jeżeli w pozwoleniu na emisję gazów i pyłów nie określa się wielkości emisji dopuszczalnej dla danej substancji, to pomiar emisji takiej substancji nie ma sensu, ponieważ nie ma do czego porównać wyniku pomiaru. Teoretycznie uzyskany wynik można by porównać z wielkością emisji danej substancji określoną we wniosku o wydanie pozwolenia, ale nie jest to wartość normatywna względem wielkości emisji z danej instalacji.
Kwestii wstępnych pomiarów wielkości emisji z instalacji dotyczy art. 147 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232, z późn. zm.) - dalej p.o.ś. Istotne są również przepisy zawarte w art. 76 ust. 1-3 p.o.ś., a także w art. 365 ust 2 pkt 1 p.o.ś.
Celem pomiarów wstępnych jest wykazanie, że dotrzymane są warunki korzystania ze środowiska
Jeżeli w pozwoleniu na emisję gazów i pyłów nie określa się wielkości emisji dopuszczalnej dla danej substancji, to pomiar emisji takiej substancji nie ma sensu, ponieważ nie ma do czego porównać wyniku pomiaru.